ВООЗ вважає туберкульоз більш смертоносним інфекційним захворюванням у світі, аніж ВІЛ/СНІД, гепатит та інші інфекційні і паразитарні хвороби разом узяті.

Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за рівнем захворюваності на туберкульоз. За даними ВООЗ, в нашій країні щороку не виявляється близько 24% нових випадків захворювання на туберкульоз. Ймовірними причинами такого великого відсотка не виявлення випадків туберкульозу може бути недостатній рівень діагностики, обмежений доступ до медичної допомоги певних категорій населення та пізнє звернення за медичною допомогою. Україна є однією з десяти країн з найвищим в світі тягарем захворюваності на мультирезистентний туберкульоз, тобто щонайменше 23% нових випадків туберкульозу, виявлених в Україні, не піддаються лікуванню звичайними протитуберкульозними препаратами, отже є резистентними, а більше 40% таких нових випадків вже мають деструктивну форму.

Більшість наших співгромадян, яких вражає туберкульоз, знаходиться в найбільш продуктивному і працездатному віці.

Своєчасно виявлений туберкульоз - виліковний. Ось чому вкрай важливим виявляється розробка програм інформування та навчання, охоплення громадян, спільнот та громад знаннями про туберкульоз, його профілактику, виявлення та лікування, відповідальне ставлення до особистого та громадського здоров'я тощо.

Особливість епідсезону 2020-2021 рр.

 

 Особливістю епідсезону 2020-2021 стане циркуляція відразу двох вірусів - грипу та коронавіруса - які відносяться до ГРВІ зі схожими симптомами.

Віруси грипу постійно мутують. Тому склад сезонних вакцин щорічно оновлюється, щоб забезпечити найбільший захист від циркулюючих в даний період вірусів. ВООЗ здійснює моніторинг циркулюючих вірусів грипу та щорічно публікує офіційний прогноз.

Так, в епідсезоні 2020-2021 в Україні, буде курсувати 4 штами грипу:

  • штам типу А Guangdong-Maonan (H1N1)
  • штам типу А Hong Kong (H3N2)
  • штам типу В Washington (B / Victoria lineage)
  • штам типу В Phuket (B / Yamagata lineage)

З цих чотирьох штамів в минулому сезоні українці могли "зустрітися" з одним - Phuket (B / Yamagata lineage). А ось три інших - нові. У будь-якому випадку імунітет, який міг виробитися в минулому сезоні, дуже слабкий для захисту в цьому році.

Вірусологи констатують: всі чотири штами - нові в порівнянні з минулим сезоном. Хороша новина в тому, що H1N1 (A / Guangdong-Maonan) принципово не відрізняється від циркулюючого раніше штаму «Брісбен» (А / H1N1). Саме на цей грип в минулому році хворіли найінтенсивніше - його частка в загальній статистиці становила близько 95-96%. Швидше за все, ми з ним стикалися або отримали імунітет завдяки вакцинації. Що стосується грипу В (Вашингтон), який трошки був присутній в попередньому сезоні, він навряд чи зробить погоду, кажуть експерти.

Однак з'явився новий вірус грипу «Гонконг» (H3N2), який, як можна судити з назви, виділили в Гонконзі в 2019 році. Саме цей штам лікарі вважають найнебезпечнішим. В першу чергу для літніх і людей з хронічними захворюваннями.

Грип непередбачуваний, і наскільки важким буде цей сезон, достовірно сказати не може ніхто. На думку імунолога Андрія Волянського, у грипу є певна циклічність - раз в декілька років трапляється сезон з більш високою захворюваністю.

За останні роки в Україні було дві епідемії грипу з високою летальністю: в 2009-2011 від грипу померло 1100 осіб, в 2015-2016 - 300.

Сезон грипу починається взимку в Південній півкулі, що відповідає літу в Північній півкулі. З досвіду Південного, як правило, можна судити про те, який сезон грипу нас чекає. У 2020 році в Австралії і Бразилії практично не було випадків захворювань на грип. Причини цього до кінця ще не з'ясовані. Експерти припускають, що обмеження повітряних перевезень і заходи соціального дистанціювання, ймовірно, зменшили завезення вірусу грипу в ці країни, а також його поширення всередині.

У вірусів також бувають конкуруючі відносини. Є думка: коронавірус сам по собі міг перешкодити поширенню грипу, засноване на гіпотезі про те, що одночасно може домінувати тільки один респіраторний вірус. Експерти кажуть, що теоретично це явище може працювати в обох напрямках, але не рекомендують на це особливо розраховувати.

На думку експертів, є надія, що в цьому році в Україні не буде важкого сезону грипу, яким він був в 2009-2010 роках або в 2015-2016-му. Однак розслаблятися все ж не варто. Вірус грипу - один з найбільш непередбачуваних.

Коронавірус - хороші новини

Хороші новини, що стосуються життєздатності вірусу з короною, прийшли з Британії. Британці провели велике дослідження, результати якого передали в ВООЗ для того, щоб в різних країнах переглянули стратегію боротьби з пандемією.

Хвора людина через 10 днів після початку коронавірусной інфекції не є заразним для оточуючих. При цьому ПЦР все ще може бути позитивним. Незважаючи на аналіз, не варто переживати: вірус втратив здатність до відтворення, а значить, людина не може інфікувати інших. З епідемічної точки зору це дуже хороша новина. Нові дані також важливі для кожного з нас, наприклад, коли в родині є хворий коронавірусной інфекцією, що знаходиться на самоізоляції. Залишилося дочекатися офіційної публікації ВООЗ.

Вірусологи вважають, що важких форм COVID-19 стало менше, так як коронавірус за цей час адаптувався до людської популяції. Діти і підлітки, як правило, хворіють або безсимптомно, або малосимптомно.

Як відрізнити грип від коронавіруса

Пандемія коронавіруса тягнеться ще з березня, і, здавалося б, до сих пір можна було повністю дослідити як симптоми хвороби, так і їх схожість з іншими захворюваннями. Однак до сих пір люди часто не знають, як відрізняти грип, який став для нас традиційним, зі смертельно небезпечним коронавірусом.

Найважливіша аксіома - ці обидві інфекції можуть бути як без симптомними, так і протікати з ускладненнями і мати важкі наслідки.

Якщо у людини грип, то симптоми з'являються в період від одного до чотирьох днів з моменту інфікування. Якщо особа підхопило коронавірус, симптоми з'являться пізніше - як мінімум на п'ятий день, а можуть проявитися навіть на другий тиждень після контакту з хворим.

Загальні симптоми грипу і коронавіруса:

  • підвищена температура тіла;
  • озноб;
  • кашель;
  • задишка або проблеми з диханням;
  • швидка стомлюваність;
  • запалення і біль в горлі;
  • закладений ніс або нежить;
  • біль в тілі;
  • головний біль;
  • блювота і діарея (найчастіше зустрічаються у дітей).

Важливо знати, що на початковій стадії коронавіруса людина часто повністю втрачає смак і нюх. Саме ці симптоми не притаманні грипу, застуд та ГРВІ.

Чи можна хворіти і грипом, і COVID?

Так, за станом на осінь 2020 роки вже описано кілька випадків, коли людина одночасного інфікувався і коронавірусів, і грипом. Однак поки невідомо що це - виключення або ймовірна для багатьох ситуація.

Які ускладнення можуть бути.

І грип, і коронавірус гіпотетично можуть викликати в організмі людини такі зміни, які прийнято називати ускладненнями:

  • пневмонію;
  • дихальну недостатність;
  • гострий респіраторний дистрес-синдром;
  • сепсис;
  • поліорганна недостатність;
  • загострення хронічних захворювань (респіраторних, серцево-судинних, неврологічних або цукрового діабету);
  • запалення мозку або м'язової тканини (зокрема серцевого м'яза).

Ускладненням суто від коронавіруса може бути поява тромбів у венах і артеріях легких, серця, нижніх кінцівок або мозку.

Як не захворіти?

Зміцнюємо імунітет в сезон грипу, коронавірусу і ГРВІ.

1. Пам'ятаємо про гігієну. Регулярно мийте руки (особливо після контакту з металевими поверхнями в громадських місцях, після контакту з грошима). Привчіть себе не торкатися немитими руками очей, носа і губ. Чхати і кашляйте в серветку або в зігнутий рукав. Не перестарайтеся із засобами для дезінфекції (не частіше пару раз в день), це може викликати роздратування рук.

2. Носіть маски в громадських місцях. Вони значно знижують вірогідність підхопити не тільки Коронавірусну інфекцію, а й грип, ГРВІ.

3. Збалансоване харчування - ще один фундамент хорошого імунітету. Якщо ви часто вживаєте, наприклад, фастфуд, жирну і смажену їжу, в'язкість крові підвищується. Це призводить до уповільнення транспорту лейкоцитів до слизових, перевантажує нирки, органи шлунково-кишкового тракту, в кінцевому підсумку захисні функції організму знижуються.

4. Не забуваємо про фізичну активність, особливо на відкритому повітрі. Це активізує кровообіг, насичує організм киснем і стимулює захисні властивості наших слизових.

5. Достатній питний режим (близько 2 л в день невеликими порціями). Віддайте перевагу звичайній воді комфортної температури (гаряча і дуже холодна може подразнювати слизові).

6. У сезон застуд для підтримки імунітету варто подумати про прийом вітамінів С і D, а також цинку. А от щодо дозування - думки експертів розходяться. Щодо дітей все ж краще проконсультуватися з педіатром. Для дорослих є такі рекомендації: вітамін С 500 мг приймати по одній таблетці двічі на день (протягом семи днів), таку профілактику варто робити раз на місяць. Також можна додати препарати цинку (дозування від 20 до 50 мг). Приймати за схожою схемою - один раз на добу протягом тижня, повторювати раз на місяць.

Використана література:

1. Інтернет ресурси.

2. Рекомендації ВООЗ.

КНП "Черкаський обласний протитуберкульозний диспасер Черкаської обласної ради"
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати