Інформація для відвідувачів

              Опитування щодо потреб в сфері ментального здоров'я


 ПЕРЕХОДЬТЕ ЗА ПОСИЛАННЯМ НИЖЧЕ

                                                 https://forms.gle/32zfoa3Aqm2Qhugn9

                                    


ІНФОРМУВАННЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ:

Пам'ятка для осіб, що перетинають кордон

ТУБЕРКУЛЬОЗ: Як стати сильніше хвороби

Мобільний застосунок для жінок, що постраждали від домашнього або гендерно зумовленого насильства, чи перебувають у групі ризику

  Створено у співпраці з Міністерством Внутрішніх Справ України та Національною Поліцією   за підтримки уряду Великої Британії.

  Застосунок спрямований на полегшення отримання допомоги тією категорією жінок, які не мають можливості подзвонити у поліцію через фізичні особливості (наприклад, особи з порушенням слуху), тотальний контроль особистого життя, відсутність коштів на рахунку тощо.

  Мобільний застосунок надає можливість викликати поліцію через кнопку «SOS», без дзвінка на 102. У такому випадку спілкування телефоном з оператором можна уникнути, адже поліція приїде знаючи про специфіку випадку (домашнє насильство) за геолокацією або вказаною при реєстрації адресою.

  Зовнішній інтерфейс застосунку замасковано під звичайний мобільний застосунок у телефоні жінки. Кнопка виклику поліції, корисна інформація та контакти інших служб допомоги у випадках домашнього або гендерно зумовленого насильства, доступні тільки у прихованому інтерфейсі, доступ до якого має лише власниця телефону.

  Застосунок функціонує і доступний для завантаження як у Play Market, так і в App Store.

  Назва застосунку не розповсюджується з метою безпеки жінок, які будуть ним користуватися. Наразі дізнатися деталі щодо назви застосунку та його встановлення можна зателефонувавши на гарячу лінію 116 123.

"Голос пацієнтів" 

     Хочете, аби медичний сервіс в Україні був якіснішим і зручнішим? Розкажіть нам про свій досвід взаємодії з системою охорони здоров'я пройшовши онлайн-опитування.

👉 Анкета опитування за посиланням https://bit.ly/3TC8fo0. 

   Будь ласка, приділіть їй декілька хвилин. Від ваших відповідей залежить те, якою буде система охорони здоровʼя України у майбутньому. Дякуємо! 

Що таке інсульт та як його розпізнати? 

Інсульт - це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судина, по якій кров'ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом ("бляшкою") або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати з кров'ю постачання кисню та поживних речовин і як наслідок починається смерть його клітин. Інсульт може призвести до інвалідності та у деяких випадках - смерті.

Деякі стани підвищують ризик виникнення інсульту, зокрема:

  • високий артеріальний тиск;

  • високий рівень холестерину;

  • порушення серцевого ритму;

  • надлишкова вага;

  • цукровий діабет;

  • надмірні стреси.

За якими ознаками можна запідозрити інсульт у людини поруч або у себе?

Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово.

Запам'ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.

  • М (Мовлення) - попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.

  • О (Обличчя) - коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.

  • З (Запаморочення) - поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.

  • О (Очі) - у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.

  • К (Кінцівки) - слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.

Час - якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку

Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!

Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.

Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту - це профілактика.

  1. Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.

  2. Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров'я.

  3. Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.

  4. Контролюйте артеріальний тиск.

  5. За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.

  6. Якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь назначень та рекомендацій.

Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров'я.


Домедична допомога при гострому мозковому інсульті: що важливо робити і від чого слід утриматися 

Своєчасна допомога хворому з інсультом у перші години має принципове значення і значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання.Інсульт - це небезпечне порушення мозкового кровообігу, яке вимагає невідкладного лікування, тому при перших ознаках інсульту необхідно викликати швидку (103) або - за крайньої необхідності - самостійно доставити пацієнта у лікарню. Знання базових правил першої домедичної допомоги теж може відіграти важливу роль у збереженні життя та здоров'я постраждалого.

Після виклику "швидкої" варто:

  • заспокоїти постраждалого і пояснити, що допомога буде надана

  • дотримуватись вказівок диспетчера швидкої допомоги

  • надати постраждалому максимально зручного для нього положення (рекомендовано - підвищене положення голови 15-30 градусів)

  • забезпечити постійний нагляд до приїзду бригади екстреної медичної допомоги

  • при погіршенні стану постраждалого повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги

  • за можливості, зібрати у постраждалого максимально можливу кількість інформації (наприклад, стосовно точного часу погіршення стану, можливих обставин, які з цим пов'язані, наявних захворювань). Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.

При цьому необхідно пам'ятати, що:

  • постраждалому не можна давати їсти та пити

  • якщо у нього до приїзду "швидкої" зникли наявні ознаки інсульту, - жодним чином не відміняти виклик.

Нагадуємо, що лікування інсульту є безоплатним для пацієнта. При цьому критично важливо доставити його в лікарню, яка має обладнання та спеціалістів, що можуть діагностувати тип інсульту в перші кілька годин пiсля появи симптомів.

Національна служба здоров'я (НСЗУ) оплачує лікарням надані медичні послуги і контрактує лише ті заклади, які гарантують цілодобову роботу фахівців необхідної кваліфікації та наявність спеціального обладнання для діагностики лікування інсультів (наприклад, КТ або МРТ, які дозволяють точно встановити діагноз).


МІФИ ПРО ІНСУЛЬТ

  • Міф: При інсульті не можна перевозити хворого з дому до лікарні або з однієї лікарні до іншої

Правда: Усі хворі з інсультом якомога швидше мають бути доправлені до лікарні, де можуть отримати необхідну допомогу. Ситуації, коли перевезення в умовах "швидкої" може погіршити стан здоров'я пацієнта, трапляються дуже рідко. Якщо пацієнт знаходиться у погано оснащеній лікарні, слід порівняти ризики транспортування і ризики лікування у лікарні, де немає належних ресурсів (спеціалісти, томограф, лабораторія тощо).

  • Міф: Якщо прояви інсульту швидко минули, подальше лікування не потрібне

Правда: Усім пацієнтам, які перенесли інсульт, необхідні консультація лікаря-невролога і обстеження, що дозволить зрозуміти причину того, що сталося, а також - необхідне лікування та профілактику під наглядом сімейного лікаря. Тільки таким чином можна зменшити ризик повторного інсульту на 50-80%.

  • Міф: Що більше крапельниць, то краще лікування

Правда: Досить часто ліки, які при інсульті широко використовуються в Україні і вводяться за допомогою крапельниць (ліки для відновлення" мозку, так звані нейропротектори, "судинні препарати", антиоксиданти, антигіпоксанти тощо) не мають науково доведеної ефективності і не використовуються для лікування інсульту у розвинених країнах. Вітчизняні стандарти та протоколи з лікування інсульту, затверджені МОЗ України, чітко визначають перелік необхідних ліків.

  • Міф: Час лікує. Порушення, спричинені інсультом (слабкість руки чи ноги, порушення мови, захлинання їжею, двоїння тощо), поступово зникнуть самі по собі

Правда: Мозок людини має певну здатність самостійно відновлювати свою роботу, що призводить до зменшення порушень, але відбувається це не у кожного хворого, здебільшого при невеликих ураженнях і зазвичай не повною мірою. Щоби досягти максимального відновлення порушених функцій і повноцінного життя, абсолютна більшість пацієнтів зі стійкими післяінсультними порушеннями (не можуть ходити, самостійно вдягнутися чи вмитися тощо) потребує реабілітації. Реабілітація складається не з уколів чи крапельниць, а з занять з фізичним терапевтом, ерготерапевтом, логопедом, метою яких є відновлення порушених функцій і зменшення потреби у сторонній допомозі. Такі методи, як бджоли, п'явки, крапельниці з нейропротекторами не мають науково доведеної ефективності і не рекомендовані для використання.

  • Міф: Інсульт виникає внаслідок стресів, і ми нічого не можемо зробити, щоб його уникнути

Правда: Сьогодні фахівці добре знають фактори ризику інсультів. Вони включають похилий вік, неправильний спосіб життя і проблеми зі здоров'ям. До чинників способу життя, що підвищують ризик інсульту, належать куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність (менше 150 хв на тиждень), ожиріння. До числа медичних проблем відносяться підвищений кров'яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт.ст. - головна загроза, навіть якщо пацієнт добре почувається), цукровий діабет, миготлива аритмія (підвищує ризик інсульту у 5 разів!), високий рівень холестерину.

  • Міф: Щоби запобігти інсульту необхідно 1-2 рази на рік лягати у лікарню прокапатись або почистити судини

Правда: "Прокапування" не має науково доведених переваг у профілактиці інсульту. За рекомендацією лягти "прокапатись" може стояти що завгодно, але не науково-обгрунтована сучасна профілактика чи лікування інсульту.

  • Міф: У разі підвищеного ризику інсульту (гіпертонія, хвороби серця) не можна ходити до сауни чи займатись спортом

Правда: Відвідування сауни, якщо воно не пов'язане з вживанням алкоголю чи сильним зневодненням, не збільшує ризик інсульту. Що стосується фізичних навантажень, корисними можуть бути аеробні (динамічні) вправи (швидка ходьба, велосипед, плавання тощо), а от статичного навантаження (силові вправи) радимо уникати.

  • Міф: Якщо є підозра на інсульт, слід почекати, доки все мине, або звернутись до сімейного лікаря чи терапевта

Правда: інсульт - це невідкладний стан. Якщо у людини раптово змінилось мовлення, перекосило обличчя або почали погано слухатись рука чи нога на одній половині тіла, слід негайно зателефонувати 103. На сьогодні існує дієве лікування при ішемічному інсульті (тромболізис), але він ефективний протягом 4,5 годин від появи перших ознак інсульту.

  • Міф: Не має значення, в якій лікарні лікуватися від інсульту, аби лікар був уважний і досвідчений

Правда: Дуже багато що залежить від можливостей лікарні. Мова і про обладнання (наприклад,томограф) і наявність лабораторії, реанімації, нейрохірургії, вузьких спеціалістів (кардіолога, ендокринолога, уролога, хірурга, ортопеда тощо), організацію лікування у відділенні, де перебуває пацієнт, рівень професійної підготовки та досвіду команди медиків. Найкращі результати лікування інсульту забезпечує багатопрофільна лікарня, де є Інсультний блок. Відмінністю Інсультного блоку є не тільки лікарі, які добре знаються на інсульті, та відповідне обладнання, а й медичні сестри з відповідною підготовкою, фізичні терапевти, логопеди тощо.


Безоплатні медичні послуги у випадку інсульту під час війни

Програма медичних гарантій продовжує працювати навіть під час війни. Пацієнти, як і раніше, можуть отримувати пр безоплатно медичну допомогу, за яку сплачує держава.

Українці, які - через бойові дії - змушені були переїхати в інші регіони країни, можуть отримати необхідну їм медичну допомогу в медичних закладах за місцем фактичного перебування, місце реєстрації пацієнта не має значення.

Нагадуємо, серед безоплатних послуг, які гарантовані пацієнту з інсультом чи підозрою на нього:

- первинний огляд,

- термінова комп'ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія,

- лабораторні та інструментальні дослідження.

Також до безоплатного пакета входять:

- тромболітична терапія включно з необхідними ліками,

- ендоваскулярне лікування (малоінвазивна хірургія судин головного мозку),

- нейрохірургічна допомога,

- ліки з Нацпереліку,

- медичні вироби, які централізовано купують Медзакупівлі України.

Національна служба здоров'я України оплачує і вторинну профілактику інсульту, харчування в стаціонарі та медичну реабілітацію.

Пацієнту з підозрою на інсульт не потрібне направлення лікаря, щоб отримати медичну допомогу безоплатно, адже це - невідкладний стан. Допомогу медики надають незалежно від наявності направлення чи декларації з лікарем.

Звертаємо увагу, у разі необґрунтованої відмови у наданні медичної допомоги або якщо комунальний чи державний медзаклад, маючи змогу продіагностувати пацієнта, направляє його на платну діагностику у приватний, закликаємо звертатися:

  • до контакт-центру МОЗ - 0-800-60-20-19

  • або на гарячу лінію НСЗУ - 16-77.

У закладах охорони здоров'я, законтрактованих за Програмою медичних гарантій, не повинні брати кошти за надання медичних послуг чи діагностику, що входять у контрактні пакети.


Особливістю епідсезону 2020-2021 стане циркуляція відразу двох вірусів - грипу та коронавіруса - які відносяться до ГРВІ зі схожими симптомами.

Віруси грипу постійно мутують. Тому склад сезонних вакцин щорічно оновлюється, щоб забезпечити найбільший захист від циркулюючих в даний період вірусів. ВООЗ здійснює моніторинг циркулюючих вірусів грипу та щорічно публікує офіційний прогноз.

Так, в епідсезоні 2020-2021 в Україні, буде курсувати 4 штами грипу:

  • штам типу А Guangdong-Maonan (H1N1)
  • штам типу А Hong Kong (H3N2)
  • штам типу В Washington (B / Victoria lineage)
  • штам типу В Phuket (B / Yamagata lineage)

З цих чотирьох штамів в минулому сезоні українці могли "зустрітися" з одним - Phuket (B / Yamagata lineage). А ось три інших - нові. У будь-якому випадку імунітет, який міг виробитися в минулому сезоні, дуже слабкий для захисту в цьому році.

Вірусологи констатують: всі чотири штами - нові в порівнянні з минулим сезоном. Хороша новина в тому, що H1N1 (A / Guangdong-Maonan) принципово не відрізняється від циркулюючого раніше штаму «Брісбен» (А / H1N1). Саме на цей грип в минулому році хворіли найінтенсивніше - його частка в загальній статистиці становила близько 95-96%. Швидше за все, ми з ним стикалися або отримали імунітет завдяки вакцинації. Що стосується грипу В (Вашингтон), який трошки був присутній в попередньому сезоні, він навряд чи зробить погоду, кажуть експерти.

Однак з'явився новий вірус грипу «Гонконг» (H3N2), який, як можна судити з назви, виділили в Гонконзі в 2019 році. Саме цей штам лікарі вважають найнебезпечнішим. В першу чергу для літніх і людей з хронічними захворюваннями.

Грип непередбачуваний, і наскільки важким буде цей сезон, достовірно сказати не може ніхто. На думку імунолога Андрія Волянського, у грипу є певна циклічність - раз в декілька років трапляється сезон з більш високою захворюваністю.

За останні роки в Україні було дві епідемії грипу з високою летальністю: в 2009-2011 від грипу померло 1100 осіб, в 2015-2016 - 300.

Сезон грипу починається взимку в Південній півкулі, що відповідає літу в Північній півкулі. З досвіду Південного, як правило, можна судити про те, який сезон грипу нас чекає. У 2020 році в Австралії і Бразилії практично не було випадків захворювань на грип. Причини цього до кінця ще не з'ясовані. Експерти припускають, що обмеження повітряних перевезень і заходи соціального дистанціювання, ймовірно, зменшили завезення вірусу грипу в ці країни, а також його поширення всередині.

У вірусів також бувають конкуруючі відносини. Є думка: коронавірус сам по собі міг перешкодити поширенню грипу, засноване на гіпотезі про те, що одночасно може домінувати тільки один респіраторний вірус. Експерти кажуть, що теоретично це явище може працювати в обох напрямках, але не рекомендують на це особливо розраховувати.

На думку експертів, є надія, що в цьому році в Україні не буде важкого сезону грипу, яким він був в 2009-2010 роках або в 2015-2016-му. Однак розслаблятися все ж не варто. Вірус грипу - один з найбільш непередбачуваних.

Коронавірус - хороші новини

Хороші новини, що стосуються життєздатності вірусу з короною, прийшли з Британії. Британці провели велике дослідження, результати якого передали в ВООЗ для того, щоб в різних країнах переглянули стратегію боротьби з пандемією.

Хвора людина через 10 днів після початку коронавірусной інфекції не є заразним для оточуючих. При цьому ПЦР все ще може бути позитивним. Незважаючи на аналіз, не варто переживати: вірус втратив здатність до відтворення, а значить, людина не може інфікувати інших. З епідемічної точки зору це дуже хороша новина. Нові дані також важливі для кожного з нас, наприклад, коли в родині є хворий коронавірусной інфекцією, що знаходиться на самоізоляції. Залишилося дочекатися офіційної публікації ВООЗ.

Вірусологи вважають, що важких форм COVID-19 стало менше, так як коронавірус за цей час адаптувався до людської популяції. Діти і підлітки, як правило, хворіють або безсимптомно, або малосимптомно.

Як відрізнити грип від коронавіруса

Пандемія коронавіруса тягнеться ще з березня, і, здавалося б, до сих пір можна було повністю дослідити як симптоми хвороби, так і їх схожість з іншими захворюваннями. Однак до сих пір люди часто не знають, як відрізняти грип, який став для нас традиційним, зі смертельно небезпечним коронавірусом.

Найважливіша аксіома - ці обидві інфекції можуть бути як без симптомними, так і протікати з ускладненнями і мати важкі наслідки.

Якщо у людини грип, то симптоми з'являються в період від одного до чотирьох днів з моменту інфікування. Якщо особа підхопило коронавірус, симптоми з'являться пізніше - як мінімум на п'ятий день, а можуть проявитися навіть на другий тиждень після контакту з хворим.

Загальні симптоми грипу і коронавіруса:

  • підвищена температура тіла;
  • озноб;
  • кашель;
  • задишка або проблеми з диханням;
  • швидка стомлюваність;
  • запалення і біль в горлі;
  • закладений ніс або нежить;
  • біль в тілі;
  • головний біль;
  • блювота і діарея (найчастіше зустрічаються у дітей).

Важливо знати, що на початковій стадії коронавіруса людина часто повністю втрачає смак і нюх. Саме ці симптоми не притаманні грипу, застуд та ГРВІ.

Чи можна хворіти і грипом, і COVID?

Так, за станом на осінь 2020 роки вже описано кілька випадків, коли людина одночасного інфікувався і коронавірусів, і грипом. Однак поки невідомо що це - виключення або ймовірна для багатьох ситуація.

Які ускладнення можуть бути.

І грип, і коронавірус гіпотетично можуть викликати в організмі людини такі зміни, які прийнято називати ускладненнями:

  • пневмонію;
  • дихальну недостатність;
  • гострий респіраторний дистрес-синдром;
  • сепсис;
  • поліорганна недостатність;
  • загострення хронічних захворювань (респіраторних, серцево-судинних, неврологічних або цукрового діабету);
  • запалення мозку або м'язової тканини (зокрема серцевого м'яза).

Ускладненням суто від коронавіруса може бути поява тромбів у венах і артеріях легких, серця, нижніх кінцівок або мозку.

Як не захворіти?

Зміцнюємо імунітет в сезон грипу, коронавірусу і ГРВІ.

1. Пам'ятаємо про гігієну. Регулярно мийте руки (особливо після контакту з металевими поверхнями в громадських місцях, після контакту з грошима). Привчіть себе не торкатися немитими руками очей, носа і губ. Чхати і кашляйте в серветку або в зігнутий рукав. Не перестарайтеся із засобами для дезінфекції (не частіше пару раз в день), це може викликати роздратування рук.

2. Носіть маски в громадських місцях. Вони значно знижують вірогідність підхопити не тільки Коронавірусну інфекцію, а й грип, ГРВІ.

3. Збалансоване харчування - ще один фундамент хорошого імунітету. Якщо ви часто вживаєте, наприклад, фастфуд, жирну і смажену їжу, в'язкість крові підвищується. Це призводить до уповільнення транспорту лейкоцитів до слизових, перевантажує нирки, органи шлунково-кишкового тракту, в кінцевому підсумку захисні функції організму знижуються.

4. Не забуваємо про фізичну активність, особливо на відкритому повітрі. Це активізує кровообіг, насичує організм киснем і стимулює захисні властивості наших слизових.

5. Достатній питний режим (близько 2 л в день невеликими порціями). Віддайте перевагу звичайній воді комфортної температури (гаряча і дуже холодна може подразнювати слизові).

6. У сезон застуд для підтримки імунітету варто подумати про прийом вітамінів С і D, а також цинку. А от щодо дозування - думки експертів розходяться. Щодо дітей все ж краще проконсультуватися з педіатром. Для дорослих є такі рекомендації: вітамін С 500 мг приймати по одній таблетці двічі на день (протягом семи днів), таку профілактику варто робити раз на місяць. Також можна додати препарати цинку (дозування від 20 до 50 мг). Приймати за схожою схемою - один раз на добу протягом тижня, повторювати раз на місяць.

Використана література:

1. Інтернет ресурси.

2. Рекомендації ВООЗ.

КНП "Черкаський обласний протитуберкульозний диспасер Черкаської обласної ради"
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати