ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВІДВІДУВАЧІВ
Онлайн-скринінг для перевірки на туберкульоз
Скринінгова онлайн-анкета містить 13 питань, на які може відповісти кожен за 5 хвилин. За результатами анкетування можна дізнатися, чи є ризик того, що людина хвора на туберкульоз, і чи рекомендовано їй додаткове обстеження.
Знайдіть 5 хвилин для свого здоров'я — пройдіть тест за посиланням https://tbtest.phc.org.ua
Діагностичні обстеження раннього виявлення новоутворень безоплатні для внутрішньо переміщених осіб
На ранніх стадіях рак виліковний. Своєчасна діагностика онкозахворювань за допомогою інструментальних досліджень дозволяє вчасно виявляти хворобу, підвищує шанси на успішне лікування та рятує життя. Програма медичних гарантій дає можливість кожному громадянину України безоплатно проходити профілактичні обстеження на онкологічні захворювання, незалежно від місця свого проживання чи реєстрації.
Рання діагностика найпоширеніших онкозахворювань є пріоритетним напрямком у Програмі медичних гарантій і включає безоплатні послуги з досліджень на рак за шістьма пакетами:
"Мамографія" - обстеження молочних залоз рентгенівським методом задля виявлення патологічних змін у молочних залозах
"Гістероскопія" - обстеження порожнини матки та цервікального каналу допомагає виявити внутрішньоматкові патології на ранніх етапах, коли їх ще не видно на УЗД.
"Езофагогастродуоденоскопія" - обстеження стравоходу, порожнини шлунка та дванадцятипалої кишки. Дозволяє виявити запальні процеси, структурні аномалії верхніх відділів ШКТ. Також можливо побачити новоутворення на ранніх етапах до появи специфічних симптомів, а також за необхідності взяти матеріал для біопсії.
"Колоноскопія" - обстеження слизової оболонки прямої, товстої та частини кінцевого відділу тонкої кишки, виявлення запальних процесів та новоутворень за необхідністю проведення біопсії.
"Цистоскопія" - обстеження уретри та сечового міхура, з можливістю забрати матеріал для біопсії та здійснити візуалізацію новоутворень.
"Бронхоскопія" - обстеження трахеї та бронхів, яке дозволяє виявити захворювання слизових оболонок, за необхідністю взяти зразки тканини на біопсію або ж видалити інородні тіла, які потрапили в дихальні шляхи.
Внутрішньо переміщені особи можуть отримати послуги з ранньої діагностики новоутворень у будь-якому з 840 медичних закладів, які мають укладені договори з НСЗУ на відповідні пакети послуг:
Мамографія: 270 медичних закладів
Гістероскопія: 503 медичні заклади
Езофагогастродуоденоскопія: 717 медичних закладів
Колоноскопія: 600 медичних закладів
Цистоскопія: 407 медичних закладів
Бронхоскопія: 294 медичні заклади
Як отримати послугу з раннього виявлення новоутворень
Електронне направлення - його видає сімейний або лікуючий лікар. З електронним направленням пацієнт звертається до медичного закладу, який надає послугу за відповідним пакетом.
Підставою для проходження діагностичних досліджень з метою профілактики є також досягнення пацієнтами певного віку. Для мамографії та колоноскопії - це вік від 40 років, а для цистоскопії, езофагогастродуоденоскопії, гістероскопії, бронхоскопії - від 50 років.
Внутрішньо переміщеним особам, як і іншим громадянам, в межах обраних пакетів доступні безоплатні послуги:
Консультація лікаря перед дослідженням
Проведення дослідження
Консультація анестезіолога перед анестезіологічним забезпеченням (за потреби)
Проведення місцевої або загальної анестезії (за потреби)
Забір та направлення біологічного матеріалу для проведення гістологічного дослідження (за потреби)
Опис результатів досліджень, оформлення заключення та протоколу втручання
За необхідності направлення пацієнта/-ки для отримання спеціалізованої медичної допомоги або інших медичних послуг
Надання результатів обстеження на плівці та/або запис на цифровий носій пацієнтів (за бажанням) тощо
Ознайомитися з повним обсягом кожного діагностичного обстеження можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024, обравши потрібний пункт, або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Як знайти заклад, який надає послуги з діагностичного обстеження раннього виявлення новоутворень
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77: оператор підкаже, які медичні заклади поруч мають договір з НСЗУ на надання тієї чи іншої послуги з дослідження.
На сайті НСЗУ: аналітична панель/дашборд "Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій". У полі фільтрів обрати потрібну область, населений пункт та "Напрям допомоги" і потрібний "Пакет послуг". Карта залишаться заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/keDoF37u
Куди і як поскаржитись, якщо відмовляють у наданні послуги або вимагають сплатити за неї?
Якщо під час звернення до закладу внутрішньо переміщеній особі відмовляють у наданні послуги, вимагають оплатити послугу, яку покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це порушення прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе зафіксувати скаргу.
подати скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ "Громадянам", далі - "Зворотній зв'язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги". Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Анонімне опитування "Доступ до послуг та допомоги постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі"
Національною соціальною сервісною службою України в рамках Всеукраїнської кампанії "16 днів проти насильства" проводиться опитування "Доступ до послуг та допомоги постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі".
Опитування здійснюється з метою збору даних про наявність та ефективність сервісів підтримки для постраждалих осіб, виявлення прогалин у механізмі взаємодії суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі та порівняння результатів з попереднім опитуванням з метою оцінки динаміки змін.
Опитування у форматі анкети у Google Forms буде доступне до 30 листопада 2024 року (включно) за посиланням: https://forms.gle/H7HacBMqm5Xt61wFA або за QR-кодом.
Просимо взяти участь в опитуванні, адже Ваша думка для нас є важливою!
В УКРАЇНІ ТРИВАЄ АКЦІЯ "16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА"
З 25 листопада до 10 грудня відбувається щорічна Всеукраїнська акція "16 днів проти насильства".
Генасамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Щороку в цей день у різних країнах по всьому світу розпочинається акція "16 днів проти насильства". Цей період охоплює такі важливі дати: 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок; 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом; 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством; 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями; 5 грудня – Міжнародний день волонтера; 6 грудня – Вшанування пам'яті студенток, розстріляних у Монреалі; 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією; 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
Ця кампанія вкотре наголошує, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням її прав.
Акція "16 днів проти насильства" – це нагода ще раз нагадати громадськості про існування цих проблем у суспільстві, підвищити рівень обізнаності людей щодо усіх форм насильства, продовжити процес створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і професійного зростання кожної людини.
Що робити, якщо ви постраждали від насильства?
Насамперед пам'ятайте, що ви не самотні і не винні в тому, що сталося. Зверніться по медичну допомогу до найближчого закладу охорони здоров'я. Якщо це безпечно, попросіть про підтримку у родини, друзів або сусідів.
Ви також можете звернутися по підтримку до інших спеціалізованих служб або зателефонувати на гарячу лінію (0 800 500 335), яка допомагає постраждалим від ґендерно зумовленого насильства (ҐЗН) в отриманні необхідної допомоги, зокрема направлень до фахівців.
Що ви можете зробити, якщо бачите, що хтось зазнає ҐЗН?
Кожен може зробити свій внесок у запобігання ҐЗН. Підтримуйте зв'язок із жінкою або дівчиною, яка зазнає насильства. Переконайтеся, що це безпечно.
Дізнайтеся, які послуги доступні для постраждалих від ҐЗН у вашому районі. Переконайтеся, що постраждала дала згоду на отримання цих послуг.
Викличте служби екстреної допомоги, якщо постраждалій потрібна невідкладна допомога - 0 800 500 335.
До цієї кампанії також нагадуємо інші номери телефонів, які можуть бути корисними:
- 1578 – з питань протидії торгівлі людьми;
- 1588 – з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей;
- 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) – із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації;
- 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 527 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з протидії торгівлі людьми та консультуванню мігрантів;
- 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів) – Національна "гаряча лінія" для дітей та молоді.
Як внутрішньо переміщеним особам отримати реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах
Через повномасштабну війну реабілітація стала однією з найзатребуваніших медичних послуг. Фахова реабілітаційна допомога із відновлення навичок, необхідних для повсякденного функціонування та активного життя, може знадобитися внаслідок перенесення операцій, травмувань, тривалого лікування або хвороб. Залежно від діагнозу, пацієнти можуть потребувати ортопедичної, кардіореспіраторної, психологічної, нейро- чи інших видів реабілітації. Отримати безоплатну реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах може кожен, незалежно від місця проживання та реєстрації.
Програма медичних гарантій включає надання безоплатної реабілітації за пакетом "Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах". Внутрішньо переміщені особи можуть отримати послуги реабілітації у будь-якому із 319 закладів країни, які уклали договір із НСЗУ за цим пакетом.
Щоб отримати безоплатно реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах можна:
за електронним направленням. Направлення створює лікуючий лікар, зокрема лікар фізичної та реабілітаційної медицини. З електронним направленням звернутися до медичного закладу, який має договір за пакетом "Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах".
при переведенні, якщо пацієнт після лікування в стаціонарі потребує подальшої реабілітації упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів, то його можуть перевести до іншого медзакладу або клінічного підрозділу тієї ж лікарні. Окремо отримувати електронне направлення при переведенні не потрібно.
Внутрішньо переміщеним особам, як і іншим громадянам, які потребують реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах, в межах пакету гарантують такі безоплатні послуги:
- Первинне, етапні, заключне реабілітаційні обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини, фахівцями з мультидисциплінарної реабілітаційної команди
- Встановлення реабілітаційного діагнозу, складання індивідуального реабілітаційного плану та програми реабілітаційної терапії
- Визначення реабілітаційного прогнозу для планування подальшого реабілітаційного маршруту
- Лабораторні та інструментальні обстеження
- Консультування лікарями інших спеціальностей
- Надання нейрореабілітації та/або ортопедичної реабілітації, та/або кардіо-респіраторної реабілітації та інших видів в стаціонарних умовах упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів відповідно до складеного індивідуального реабілітаційного плану
- Психологічна допомога
- Своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації
- Переведення у разі потреби до інших медзакладів або підрозділів лікарні
- Навчання пацієнтів чи їхніх доглядачів або родини особливостям догляду та запобіганню можливих ускладнень
- Забезпечення харчуванням та у разі потреби харчовими продуктами для спеціальних медичних цілей тощо.
Ознайомитися з повним обсягом реабілітаційних послуг, які надаються в стаціонарних умовах, можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024/пункт 23 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Як знайти заклад, який надає послуги з реабілітації стаціонарно?
Проходити реабілітацію можна в будь-якому медичному закладі, який має договір із НСЗУ на пакет "Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в стаціонарних умовах". Щоб дізнатися адресу і контакти медзакладу, можна:
зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, оператор назве, які медичні заклади мають договір з НСЗУ на стаціонарну реабілітацію дітей та дорослих, а також адресу і контакти реєстратури;
на сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі (дашборду) "Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій". Обрати у полі фільтрів область, населений пункт та "Групу послуг" - "Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах". Карта покаже найближчі заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/keDoF37u
Куди і як поскаржитись, якщо відмовляють в допомозі або вимагають оплату?
Якщо під час звернення до закладу реабілітації внутрішньо переміщеній особі відмовляють у надані послуг, вимагають оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе зафіксувати скаргу.
заповнити скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ "Громадянам", далі - "Зворотній зв'язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги". Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Як внутрішньо переміщеним особам отримати реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах
Реабілітація може знадобитися після перенесення операцій, внаслідок травмувань, тривалого лікування або хвороб. З початку повномасштабного вторгнення кількість людей, які потребують комплексного відновлення, постійно зростає. Повернення хворих до повноцінного активного життя шляхом реабілітації є одним з важливих напрямів системи охорони здоров'я. Отримати безоплатну реабілітаційну допомогу амбулаторно може кожен, незалежно від місця проживання та реєстрації.
Програма медичних гарантій включає зокрема надання безоплатної реабілітації за пакетом "Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах". Внутрішньо переміщені особи можуть обрати будь-який з 470 закладів країни, що мають договір з НСЗУ на надання цієї послуги.
Щоб отримати реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах, потрібно:
Мати електронне направлення на отримання реабілітації - його видає сімейний лікар або лікуючий лікар (зокрема фізичної та реабілітаційної медицини).
Звернутись з електронним направленням до медичного закладу - пацієнт може самостійно обирати реабілітаційний заклад, відділення, підрозділ та фахівців з реабілітації, враховуючи їх спеціалізації.
Внутрішньо переміщені особи як і інші громадяни, які потребують реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах, в межах пакету доступні такі безоплатні послуги:
Первинне, етапні та заключне реабілітаційні обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини та фахівцями мультидисциплінарної реабілітаційної команди
Встановлення реабілітаційного діагнозу та складання індивідуального плану терапії
Визначення реабілітаційного прогнозу за результатами реабілітаційного обстеження для планування подальшого реабілітаційного маршруту
Консультування лікарями інших спеціальностей
Надання допомоги нейрореабілітації, ортопедичної, психологічної, кардіо-респіраторної, комплексної реабілітації та інших напрямів реабілітації, протягом післягострого та довготривалого реабілітаційного періодів відповідно до індивідуального плану реабілітації
Психологічна допомога
Підбір, налаштування та навчання користуванню допоміжними засобами реабілітації під час надання реабілітаційної допомоги
Навчання пацієнтів, членів родини або доглядачів особливостям догляду
Оформлення довідок, формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та направлень на медико-соціально-експертну комісію та/або лікарсько-консультативну комісію тощо
Дотримання принципів безбар'єрності та інклюзії при наданні медичної та/або реабілітаційної допомоги, у тому числі з використанням методів і засобів телемедицини
Ознайомитися з повним обсягом реабілітаційних послуг, які надаються амбулаторно, можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024/пункт 24 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Як знайти заклад, який надає послуги з реабілітації амбулаторно
Для проходження реабілітації можна обрати будь-який зручний для себе заклад, який має договір із НСЗУ на пакет "Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах". Знайти заклад можна:
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, де підкажуть, які медичні заклади мають договір з НСЗУ на амбулаторну реабілітацію дітей та дорослих.
На сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі/дашборду "Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій". Обрати у полі фільтрів область, населений пункт та "Групу послуг" - "Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах". Карта покаже найближчі заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/keDoF37u
Куди і як поскаржитись на неправомірні дії
Якщо під час звернення до закладу реабілітації у внутрішньо переміщеної особи вимагають оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ "Громадянам", далі - "Зворотній зв'язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги". Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.https://cutt.ly/5eb9XKbN
НЕБЕЗПЕКА АЗАРТНИХ ІГОР, ЗАГРОЗА ІГРОВОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ
ЯК ЗАХИСТИТИСЬ ВІД ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ?
Реабілітація дітей до трьох років, які народилися передчасно або хворими, є безоплатною для сімей внутрішньо переміщених осіб
Передчасно народжені малюки або немовлята, які з'явилися на світ з певною фізіологічною патологією, потребують особливого медичного догляду і реабілітації. Її безоплатно надають у закладах країні, які мають договір із НСЗУ за пакетом "Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя". Таким чином Програма медичних гарантій забезпечує комплексною реабілітаційною допомогою всіх дітей, які її потребують, незалежно від місця їхнього народження та перебування.
Зі 128 дитячих лікарень, діагностичних та спеціалізованих центрів з реабілітації, які законтрактовані з НСЗУ, батьки зі статусом внутрішньо переміщених осіб можуть обрати будь-який медзаклад, незалежно від місця реєстрації чи проживання та пройти курс реабілітації.
Безоплатні послуги реабілітації, які отримують малюки з родин внутрішньо переміщених осіб
Пакетом "Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя" передбачено наступні безоплатні послуги:
первинний огляд та консультація спеціалістами мультидисциплінарної реабілітаційної команди;
постановка реабілітаційного діагнозу та/або визначення пріоритетів і функціональних цілей для дитини, батьків та родини;
формування індивідуального реабілітаційного плану та контроль за його виконанням;
лабораторні обстеження, зокрема: розгорнутий клінічний аналіз крові, біохімічний аналіз крові (загальний білок, білірубін і його фракції, креатинін, сечовина), глюкоза в цільній крові або сироватці крові, С-реактивний білок, загальний аналіз сечі та ін.;
проведення інструментальних обстежень відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я;
послуги з реабілітації та/або послуги раннього втручання членами мультидисциплінарної реабілітаційної команди;
послуги з реабілітації курсами, незалежно від місця проживання дитини;
послуги раннього втручання сім'ям за місцем їх перебування та/або з використанням засобів телекомунікації;
оцінювання розвитку дитини за 5 сферами (велика моторика, дрібна моторика, інтелектуальна, мовленнєва та соціально-емоційна сфери);
проведення скринінгу на виявлення ознак розладів аутистичного спектра;
консультування лікарями інших спеціальностей;
направлення до інших медичних закладів (підрозділу лікарні) для надання спеціалізованої допомоги;
підбір та адаптація спеціального обладнання та засобів альтернативної комунікації для дитини;
оцінка стану дитини та можливості переходу на інший етап реабілітації з подальшою корекцією індивідуального реабілітаційного плану або індивідуального сімейного плану раннього втручання.
У рамках цього пакета батьки або доглядальники дітей також можуть безоплатно отримати послуги психологічного супроводу, навчання особливостям догляду та розвитку малюка.
Ознайомитися з повним обсягом послуг, які мають надаватися дітям відповідно до їхніх медичних потреб, можна на сайті НСЗУ у розділі Вимоги ПМГ 2024/ п.25 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Як пройти курс реабілітації дитині до трьох років
Батькам або доглядачам дитини необхідно:
отримати електронне направлення на реабілітацію від сімейного або лікуючого лікаря;
звернутись до будь-якого медичного закладу, що має договір на пакет "Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя".
Якщо дитину переводять з однієї лікарні до іншої (або в межах підрозділів одного медичного закладу), то у такому випадку направлення не потрібне.
Як знайти медзаклад, який надає послуги з реабілітації дітей?
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, де підкажуть, які медичні заклади, що мають договір з НСЗУ на реабілітацію дітей до трьох років.
На сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі/дашборду "Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій". Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт та "Групу послуг" - 25 "Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя". Карта покаже найближчі заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/3eIPJvW1 .
Як поскаржитись на неправомірні дії
Якщо під час звернення до закладу реабілітації родині внутрішньо переміщених осіб пропонують оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку батькам дитини потрібно подати звернення щодо порушення:
зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: оберіть в меню зверху розділ "Громадянам", далі - "Зворотній зв'язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги". Або перейдіть за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
📢 Стартує серія правопросвітницьких онлайн-заходів для підвищення обізнаності ВПО, організованих Офісом Омбудсмана
На вас чекають виступи представників міністерств та громадських організацій про практичні можливості у різних сферах. Також ви матимете змогу поставити запитання. На них відповідатимуть працівники Офісу Омбудсмана.
Зареєструватися можна за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdJKrw-Jnh-XNxElalywemNdceekkySKa6QiIfDkOesFtjoaw/viewform
Перед початком заходу на Вашу електронну адресу відправлять детальну програму та посилання для підключення через Zoom.
Ініціатива реалізована за підтримки Благодійної організації «Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та Агентства ООН у справах біженців в Україні.
Якщо
Ви маєте додаткові питання, зверніться на електронну пошту: polnikovaoksana79@gmail.com.
Яка медична допомога надається
внутрішньо переміщеній особі
при інфаркті
Безоплатна медична допомога при інфаркті міокарда надається у 78 лікарнях країни, за договором із НСЗУ в межах пакету "Медична допомога при гострому інфаркті міокарда". Тож незалежно від місця реєстрації чи статусу, пацієнт може розраховувати на всі необхідні діагностичні обстеження та лікування.
Інфаркт міокарда - це небезпечний для життя патологічний стан, який розвивається через гостре порушення коронарного кровообігу.
Серед факторів, що підвищують ризики розвитку інфаркту міокарда - хвороби серцево-судинної системи, цукровий діабет, схильність до тромбозу, високий рівень холестерину в крові, атеросклероз, ожиріння, гіпертонія, шкідливі звичка та малорухливий спосіб життя.
Як розпізнати симптоми інфаркту:
різкий біль, печіння в грудях;
нерівномірне серцебиття;
відчуття здавлювання за грудиною;
поширення болю на нижню щелепу, шию, плечі, руки;
задишка;
нудота;
запаморочення;
сильна слабкість;
холодний піт.
Людина з підозрою на інфаркт потребує термінової медичної допомоги. Несвоєчасне отримання медичної допомоги викликає незворотні зміни в серцевому м'язі та може спричинити зупинку серця.
Якщо у людини є ознаки інфаркту, то першочергово необхідно зателефонувати 103, описавши оператору симптоми. У такому випадку бригада екстреної медичної допомоги одразу доставить постраждалого з підозрою на інфаркт у той найближчий медзаклад, що має договір з НСЗУ на лікування інфаркту. Наголошуємо, що під час надання екстреної медичної допомоги місце реєстрації та проживання значення не мають. Пацієнт з підозрою на інфаркт отримує усю необхідну екстрену діагностику безоплатно, а в разі підтвердження діагнозу - повний спектр медичної допомоги.Своєчасна медична допомога та дотримання маршруту пацієнта з інфарктом підвищує шанси на повноцінне одужання.
Медична допомога при інфаркті є безоплатною за Програмою медичних гарантій. Тому вимагання у внутрішньо переміщеної особи, що екстрено потрапила до лікарні, електронного направлення, оплати благодійних внесків чи окремих обстежень - неправомірні.
Безоплатні послуги з лікування гострого інфаркту міокарда, які отримує пацієнт:
Первинний огляд, оцінка загального стану та життєво важливих функцій.
Екстрене визначення основних біохімічних показників і специфічних кардіологічних тестів крові для підтвердження пошкодження міокарда, диференціальної діагностики та динамічного спостереження.
Проведення лабораторних досліджень у цілодобовому режимі у закладі, зокрема: клінічний аналіз крові; біохімічний аналіз крові; коагуляційний гемостаз; глюкоза; кількісне визначення маркерів ушкодження міокарда та ін.
Проведення інструментальних досліджень у цілодобовому режимі, зокрема: ангіографічне дослідження коронарних судин; електрокардіографія; ехокардіографія; рентген грудної клітки тощо.
Проведення екстрених катетеризацій коронарних артерій серця та відновлення максимально можливого кровотоку.
Знеболення та анестезіологічне забезпеченняна всіх етапах діагностики та лікування.
Проведення термінових консультацій лікарями інших спеціальностей.
Забезпечення лікарськими засобами, зокрема, рентгенконтрастними засобами та медичними виробами для коронарографії, ангіопластики та стентування, а також лікарськими засобами, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами.
Надання послуг з реабілітації в гострому реабілітаційному періоді.
Харчування в умовах стаціонару.
Більше про перелік послуг – на сайті НСЗУ nszu.gov.ua, в розділі Громадянам / Безоплатні послуги в Програмі медичних гарантій 2024 / Пріоритетні стаціонарні послуги. Або за посиланням: https://cutt.ly/EemHHHEL.
Як переконатися, що пацієнта доставили в лікарню, де лікують інфаркт міокарда:
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, де підкажуть, які медичні заклади, що мають договір з НСЗУ на лікування інфаркту, знаходяться поруч.
На сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі/дашборду "Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій". Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт та "Групу послуг" - 6 "Медична допомога при гострому інфаркті міокарда". Карта покаже найближчі лікарні, які діагностують і лікують інфаркт. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/SevDHJea
Як поскаржитись у випадках неправомірного вимагання коштів
Якщо внутрішньо переміщеній особі пропонували придбати ліки власним коштом, оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, здійснити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку пацієнту або особі, яка супроводжує, потрібно подати звернення щодо порушення:
зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: оберіть в меню зверху розділ "Громадянам", далі - "Зворотній зв'язок. Тут ви можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги". Або перейдіть за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ СУБʼЄКТІВ,
ЯКІ НАДАЮТЬ ДОПОМОГУ
НЕЧУЮЧИМ УКРАЇНЦЯМ,
ПОСТРАЖДАЛИМ ВІД
СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЬСТВА,
ПОВʼЯЗАНОГО З КОНФЛІКТОМ
У випадку, якщо у Вас виникають питання про звернення за допомогою для постраждалих від
СНПК, Ви можете переглянути відео на каналі Організації у YouTube у розділі «Допомога СНПК»
https://www.youtube.com/playlist?list=PLrOPXkMvcKWkkyXHj9Sh-wERSsZaRASy6.
Які ліки пацієнти зі статусом ВПО можуть отримати безоплатно або з частковою доплатою за програмою “Доступні ліки”
Дбати про своє здоров'я важливо всім й усюди незалежно від місця проживання: постійного чи тимчасового. Особливо гостре це питання для пацієнтів зі статусом внутрішньо переміщених осіб, які мають хронічні захворювання або стани, і потребують регулярного прийому ліків.
Внутрішньо переміщені особи можуть отримати ліки безоплатно або з частковою доплатою, скориставшись програмою реімбурсації «Доступні ліки», що входить до Програми медичних гарантій.
Реімбурсація – це повне або часткове відшкодування аптечним закладам вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі е-рецепта, за рахунок коштів Програми медичних гарантій. Механізм відшкодування вартості ліків поширюється на найпоширеніші хронічні захворювання. При цьому, ці захворювання ефективно лікуються на амбулаторному рівні.
Які ліки можна отримати безоплатно чи з частковою доплатою?
До програми реімбурсації включені ліки з доведеною ефективністю. На сьогодні «Доступни ліки» охоплюють понад 500 торгових назв за такими напрямами:
для лікування серцево-судинних захворювань (зокрема, профілактика інсультів та інфарктів)
лікування цукрового і нецукрового діабету, діабету 2 типу
препарати інсуліну
медичні вироби для визначення рівня глюкози в крові (тест-смужки)
проти хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів (астма)
проти розладів поведінки і психіки, епілепсії
для лікування хвороби Паркінсона
імуносупресивні препарати для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді
опіоїдні анальгетики (знеболювальні для паліативних пацієнтів з онкологією)
Знайти весь перелік препаратів, що входять до програми реімбурсації, можна в Реєстрі лікарських засобів і медвиробів тут.
Для отримання лікарських засобів за програмою реімбурсації потрібен електронний рецепт. Як і в кого його отримати, розповідаємо далі.
Звернутися до лікаря
Запишіться на прийом до лікаря, який надає первинну медичну допомогу – сімейного лікаря, терапевта або педіатра. На підставі оцінки стану здоров'я та медичних показань лікар скерує вас до лікаря-спеціаліста і/або видасть е-рецепт.
Залежно від виду захворювання, маршрут пацієнта буде різнитися:
при серцево-судинних захворюваннях, цукровому діабеті 2 типу, бронхіальній астмі – необхідно звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;
для отримання препаратів інсуліну або лікування нецукрового діабету – до ендокринолога
для лікування розладів психіки та поведінки – до психіатра
для лікування епілепсії – до психіатра або невролога
при хворобі Паркінсона – до невролога
імуносупресивні препарати для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді – трансплант-координатор.
щоб отримати опіоїдні анальгетики – до сімейного або лікуючого лікаря.
Отримати е-рецепт
На прийомі лікар-спеціаліст створить план лікування в електронній системі охорони здоров'я і випише перший е-рецепт. Пацієнту прийде смс з 16-значним кодом, яке на телефон пацієнта надійде з електронної системи охорони здоров'я. Якщо телефону немає – лікар може роздрукувати інформаційну довідку з кодом.
Зверніть увагу: на підставі створеного плану лікування наступні е-рецепти може виписувати лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт чи педіатр. Щодо імуносупресивних препаратів – рецепт завжди створює лише трансплант-координатор.
Термін дії е-рецепта складає 30 днів. Щоб отримати ліки наступного разу, необхідне буде повторно звернутися до лікаря: особисто або за телефоном.
Отримати ліки у найближчій аптеці, що працює за програмою реімбурсації
Завітати до аптеки, що має договір з НСЗУ, назвати працівнику 16-значний код рецепту та отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою.
Як знайти аптеку, що бере участь у програмі реімбурсації?
такі аптеки чи аптечні пункти можна впізнати візуально за наліпкою на дверях: «Тут є «Доступні ліки».
зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже, де найближча аптека, яка має договір із НСЗУ, відпускає ліки за необхідним напрямком.
знайдіть найближчу аптеку з договором із НСЗУ через дашборд на сайті НСЗУ «Електронна карта місць відпуску лікарських засобів за еРецептом». У меню зліва оберіть ваш населений пункт, а у фільтрі «Програма е-рецепту» потрібний напрямок програми реімбурсації. Дашборд покаже аптеки, які відповідають вашому запиту, з адресами та телефоном. Радимо попередньо зателефонувати в аптеку та уточнити, чи є потрібний лікарський засіб в наявності. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/bevliJaj
скористатися можливістю замовлення «Доступних ліків» Укрпоштою. Для цього потрібно зателефонувати до контакт-центру Укрпошти за номером 0 800 300 545 та керуючись підказкам у голосовому меню зв'язатися з фахівцем. Але замовленню та доставці не підлягають наркотичні препарати та інсуліни. Інструкція, як замовити ліки Укрпоштою тут: https://bit.ly/3Wf5N6R
знайти аптеку через чат-бот «Спитай Гриця» https://t.me/SpytaiGrytsia_bot . Слідуйте за вказівками чат-боту і він вкаже, де найближча аптека.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Яка медична допомога гарантована внутрішньо переміщеним особам при інсульті
Медичну допомогу при інсульті можна отримати безоплатно в 226 лікарнях. Повну вартість лікування оплачує Національна служба здоров'я України, незалежно від місця реєстрації чи статусу пацієнта. Тож внутрішньо переміщені особи можуть розраховувати на медичну допомогу в будь-якому куточку країни.
Інсульт - це гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку. Інсульт стається, зазвичай, раптово. У групі ризику люди, які мають високий кров'яний тиск, хвороби серця, діабет, дисбаланс холестерину, ожиріння тощо. Також фактором ризику є паління – подвоює ризик ішемічного інсульту та збільшує вірогідність геморагічного інсульту в 4 рази.
На жаль, багато людей не знають ознак інсульту. Запам'ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК:
Мовлення. Порушення вимови, сплутаність слів.
Обличчя. Раптова асиметрія обличчя або крива усмішка.
Запаморочення. Втрата рівноваги, координації при ходьбі, різкий головний біль (ніби від удару).
Очі. Раптове погіршення зору, двоїння в очах.
Кінцівки. Раптова слабкість, оніміння, частіше з однієї сторони. Немає сил підняти руки.
Тож, щоб розпізнати інсульт попросіть людину усміхнутися, сказати просте речення, підняти руку або обидві руки; висунути язик (при інсульті язик може бути викривлений або повернутий). Проблема з виконанням навіть одного із завдань – може бути ознакою інсульту. Не зволікайте, одразу телефонуйте 103. Повідомте фахівцям екстреної медичної допомоги про характерні ознаки у людини.
Бригада екстреної медичної допомоги доставить пацієнта з підозрою на гострий мозковий інсульт не просто у найближчий медзаклад, а в той, що має договір з НСЗУ на лікування інсульту.
Під час надання екстреної медичної допомоги місце реєстрації та проживання значення немає. Вимагання у внутрішньо переміщеної особи, що екстрено потрапила до лікарні, електронного направлення, оплати благодійних внесків чи окремих обстежень - неправомірні.
Які послуги з безоплатного лікування інсульту отримує пацієнт:
Первинний огляд та оцінка тяжкості стану.
Проведення нейровізуалізації при підозрі на гострий мозковий інсульт (не пізніше 60 хвилин з моменту звернення або доставлення пацієнта з підозрою на гострий мозковий інсульт).
Лабораторні дослідження: клінічний і біохімічний аналіз крові, коагуляційний гемостаз тощо.
Усі необхідні інструментальні дослідження. Зокрема, спіральна комп'ютерна томографія (СКТ) головного мозку включно з СКТ- ангіографією та/або МРТ головного мозку включно з неконтрастною МР-ангіографією у цілодобовому режимі.
Тромболітична терапія включно з необхідними ліками при ішемічному інсульті.
Ендоваскулярне нейроінтервенційне втручання.
Нейрохірургічна допомога.
Динамічне спостереження за функцією ковтання.
Проведення консультації логопеда або терапевта мови та мовлення у перші 72 годин після госпіталізації.
Консультації лікарів.
Реабілітаційна допомога в гострому періоді.
Цілодобове лікарське спостереження та медсестринський догляд в стаціонарних умовах.
Забезпечення лікарськими засобами, зокрема, для тромболітичної терапії, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів та галузевими стандартами у сфері охорони здоров'я, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я та медико-технологічних документів.
Своєчасне проведення седації, анестезії та знеболення на всіх етапах діагностики та лікування.
Харчування в умовах стаціонару.
Більше про перелік послуг – на сайті НСЗУ nszu.gov.ua, в розділі Громадянам / Безоплатні послуги в Програмі медичних гарантій 2024 / Пріоритетні стаціонарні послуги. Або за посиланням: https://cutt.ly/EemHHHEL.
Як переконатися, що швидка відвезла пацієнта в лікарню, де лікують інсульт?
1. Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77 - оператор підкаже найближчі медичні заклади, що мають договір з НСЗУ на лікування інсульту.
2. За допомогою аналітичної панелі (дашборду) "Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій". Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт та у "Групу послуг" — "5 Медична допомога при гострому мозковому інсульті". Карта покаже найближчі лікарні, які діагностують і лікують інсульт. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/SevDHJea
Що робити, якщо в лікарні просять заплатити за медичні послуги, діагностику чи лікарські засоби?
Якщо у внутрішньо переміщеної особи вимагали купувати ліки або оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, - це порушення прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку варто подати звернення про порушення:
- зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
- оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: оберіть в меню зверху розділ "Громадянам", далі - "Зворотній зв'язок. Тут ви можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги". Або перейдіть за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
ДУ "Центром громадського здоров'я МОЗ України" розроблено інтерактивну мапу закладів охорони здоров'я, що надають послуги ВІЛ в Україні.
З метою забезпечення зручного доступу населення до геопросторової інформації щодо закладів охорони здоров'я, які надають якісні послуги з тестування на ВІЛ-інфекцію, доконтактної та постконтактної профілактики, забезпечення людей, які живуть з ВІЛ антиретровірусними препаратами в рамках реалізації Програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році Центром розроблено інтерактивну мапу закладів охорони здоров'я, що надають ВІЛ послуги в Україні. Мапу розміщено на сайті Центру у розділі: головна – контроль захворювань – ВІЛ/СНІД – інформаційні матеріали про ВІЛ/СНІД.
Перейти на мапу ви можете за посиланням: https://bit.ly/Mapa_VIL_posluh_v_Ukrayini
Чат-бот з вакцинації
Актуальна інформація про інфекції та щеплення тепер у зручному Телеграм-боті! Чат-бот з вакцинації розробила громадська спілка "Коаліція за вакцинацію" в рамках проєкту USAID "Розбудова стійкої системи громадського здоров'я", аби вакцинуватися українцям стало ще легше та зручніше.
Аби скористатися сервісом, просто відскануйте qr-код, введіть у Телеграм-пошук ім'я @UaVaxBot чи перейдіть за посиланням https://t.me/UaVaxBot
З чат-боту ви дізнаєтесь про таке:
- інфекційні ризики для українців та захист від інфекцій;
- відповіді на поширені запитання про вакцини та щеплення;
- офіційні ресурси з інформацією про інфекції та вакцинацію.
Уже зараз UaVaxBot може розрахувати графік щеплень за датою вашого народження! А в майбутньому із його допомогою можна буде записатись на вакцинацію або зв'язатись зі своїм лікарем.
Приєднуйтесь, тестуйте бот на зручність і залишайте свої відгуки!
- Перейдіть за посиланням https://t.me/UaVaxBot (або відскануйте qr-код чи введіть у Телеграм-пошук ім'я @UaVaxBot);
- Надайте сервісу контактні дані (поділіться номером телефону);
- Оберіть розділ, що вас цікавить, та отримайте відповідь на своє питання чи іншу необхідну вам інформацію.
Ведення вагітності та медична допомога при пологах – безоплатні для пацієнток зі статусом ВПО
Охорона материнства і дитинства є одним із пріоритетних напрямків Програми медичних гарантій. Тому незалежно від свого місця проживання і реєстрації, жінки при надії та породіллі можуть розраховувати на отримання якісних безоплатних послуг ведення вагітності та медичної допомоги при пологах.
Куди звертатися майбутній мамі щодо ведення вагітності
Для спостереження вагітності можна обирати будь-який комунальний або приватний медичний заклад, що має договір із НСЗУ на пакет «Ведення вагітності в амбулаторних умовах».
Ведення вагітності акушером-гінекологом безоплатне як при самозвернення без направлення, так і при наявності направлення сімейного або лікуючого лікаря.
У межах пакету «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» пацієнтка отримує наступні види послуг:
динамічне спостереження за перебігом вагітності
проведення необхідних лабораторних досліджень: від розгорнутого аналізу крові до досліджень на віруси та перинатальні інфекції
проведення інструментальних обстежень: УЗД із доплером, трансвагінальна ультразвукова цервікометрія, кольпоскопія, кардіотокографія, електрокардіографія тощо
проведення пренатального скринінгу
профілактика резус-сенсибілізації шляхом введення антирезусного D імуноглобуліну
направлення до перинатального (при виявленні у плода ознак аномалій, вродженої, спадкової патології) чи мультидисциплінарного (при встановленні у пацієнтки високого ризику перебігу вагітності) консиліуму
постконтактна профілактика інфекцій, що передаються статевим шляхом, у випадку насильства за ознакою статі
надання повної інформації щодо перебігу вагітності, особливостей індивідуального плану ведення вагітності та пологів
надання інформації пацієнтці щодо станів, при яких слід звертатися за медичною допомогою, закладів перинатальної допомоги, в яких жінці, залежно від її здоров'я та стану плода, рекомендовано народжувати тощо.
Якщо пацієнтці потрібна госпіталізація, то лікар-гінеколог направляє її в стаціонар, де вона отримає усю необхідну медичну допомогу також безоплатно, в рамках стаціонарного пакету.
Медична допомога при пологах – безоплатна, незалежно від місця проживання
Ні місце реєстрації, ні фактичне місце проживання не є підставою для оплати медичної допомоги. У закладах, які мають договір із НСЗУ, медична допомога при пологах безоплатна, її вартість оплачує Національна служба здоров'я України. Тому пацієнти зі статусом ВПО не мають нічого доплачувати за отримання медичної допомоги, зокрема при пологах.
Медична допомога при пологах надається безоплатно як при доставленні бригадою екстреної (швидкої) медичної допомоги, так і при самозверненні без направлення.
Під час пологів пацієнтка, що народжує, на безоплатній основі отримує усі необхідні ліки, медичні вироби, знеболення, лабораторні обстеження:
- меддопомога при пологах з черговою акушерською бригадою
- партнерські пологи
- ведення неускладнених та ускладнених пологів
- проведення ургентного або планового кесаревого розтину
- моніторинг стану роділлі і плода
- застосування знеболювальних: анальгетики, епідуральна або спінальна аналгезія та ін.
- анестезіологічне забезпечення оперативних втручань та акушерських процедур
- лабораторні та інструментальні дослідження 24/7
- консультування лікарями інших спеціальностей;
- проведення постконтактної АРТ профілактики дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів
- проведення ряду скринінгів новонародженого (серологічне дослідження на ВІЛ та сифіліс, критичних вроджених вад серця та інших захворювань за програмою розширеного скринінгу новонароджених)
- оцінювання слуху в новонароджених;
- вакцинація немовля згідно з календарем профілактичних щеплень
- консультування з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції;
- забезпечення організації надання комплексної електронної послуги «Е-малятко»;
- харчування в умовах стаціонару тощо.
Якщо у вас неправомірно вимагають сплатити вартість спостереження вагітності чи пологів – залишайте скаргу НСЗУ. Оператор контакт-центру за номером 16-77 розповість, як це зробити.
Як знайти медичний заклад, законтрактований з НСЗУ
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оберіть з'єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади, які надають допомогу з ведення вагітності або при пологах.
Знайдіть самостійно заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». Для пошуку треба застосувати фільтр «Група послуг», де обрати пакет «35.Ведення вагітності в амбулаторних умовах» або «7.Медична допомога при пологах», а також вказати потрібний населений пункт. На карті відобразяться медзаклади з телефонами і адресами, які відповідають введеним фільтрам. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/Pevvw0Ya .
Тож супровід вагітності та медична допомога при пологах – послуги, які оплачує НСЗУ в межах Програми медичних гарантій. Щоб перевірити, які послуги безоплатні, які заклади мають договір із НСЗУ і скільки коштів отримали ці медзаклади, майбутні мами можуть користуватися чат-ботом «Буду мамою», який розроблений ГО «Ліки Контроль» та БФ «280 днів». Чат-бот містить покроковий алгоритм щодо того, як отримати безоплатний супровід вагітності, медичну допомогу при пологах і неонатальні послуги.
Скористатися чат-ботом можна у Viber і Telegram:
https://chats.viber.com/iwillbemother_bot
https://t.me/IWillBeMother_bot
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
ВСЕУКРАЇНСЬКА ПРОГРАМА МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я
Куди можуть звернутися внутрішньо переміщені особи для отримання допомоги щодо психічного здоров'я?
Cтреси, недосипання, негативні спогади, переїзди, втрата і розлука з близькими, кризові ситуації через війну впливають на психічне здоров'я. Все це часто супроводжує внутрішньо переміщених осіб. Зволікання із отримання кваліфікованої допомоги погіршує психічне самопочуття та впливає на здоров'я безпосередньо.
Внутрішньо переміщені особи можуть безоплатно отримати допомогу щодо психічного здоров'я. Вона покривається Програмою медичних гарантій.
До кого звернутися щодо психічного здоров'я?
З питаннями щодо психічного здоров'я можна звернутися у першу чергу до сімейного лікаря, терапевта або педіатра для дитини, з яким укладено декларацію. Нині майже 12 тисяч лікарів первинної медичної допомоги пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і надають базову психічну допомогу. Ці лікарі працюють в закладах, які мають договір із Національною службою здоров'я України на пакет "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги".
То ж до лікаря слід звернутися, якщо є такі симптоми:
відчуття тривоги, нервування, напруженості;
перепади настрою: від апатії до збудженості;
проблеми з пам'яттю;
порушення сну і харчової поведінки;
постійні дратівливість, роздратованості і злість;
панічні атаки, нав'язливі думки;
гостра реакція на стрес;
нездатність концентрувати увагу;
слухові або зорові галюцинації;
та інші, які знижують якість життя.
Опишіть лікарю, що свій стан. Лікар, за згоди пацієнта, проведе скринінг на наявність розладів психіки та поведінки та за потреби надасть допомогу при неускладнених симптомах. Або, у разі потреби, перенаправить до лікаря спеціалізованої медичної допомоги – психолога, психотерапевта або психіатра.
Також пацієнти можуть звернутися до лікаря-психіатра без направлення.
Яку допомогу може надати сімейний лікар?
За результатами скринінгу сімейний лікар може призначити обстеження і лікування, яке включатиме:
направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічні чи неврологічні розлади, пов'язані з фізичним здоров'ям;
направлення до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
першу психологічну допомогу – не тільки пацієнтові, а й членам родини, які доглядають за ним;
застосування психосоціальних (психоосвіти, роботи з психосоціальними стресогенними чинниками, сприяння участі у повсякденній діяльності та інше), а також фармакологічних та поведінкових втручань.
складання плану ведення та лікування пацієнта/пацієнтки з виявленими та встановленими раніше розладами в межах компетенції сімейного лікаря;
моніторинг лікування та контроль за виконанням плану спостереження та лікування;
забезпечення супроводу пацієнтів із психічними чи неврологічними розладами;
за відсутності позитивної динаміки у стані пацієнта/пацієнтки – направлення до психіатра, психолога, психотерапевта, психофізіолога, нарколога, невролога (залежно від діагнозу та стану пацієнтів), взаємодія з цими лікарями тощо.
Як знайти медичний заклад, де можна отримати допомогу щодо психічного здоров'я?
зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оберіть з'єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади з фахівцями, які надають допомогу щодо психічного здоров'я. Запишіть контакти і телефони, які продиктує оператор;
або знайдіть самостійно заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді "Надавачі медичної допомоги за напрямом "Психологічна та психіатрична допомога", де зібрані всі надавачі за цим напрямом. Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт, рівень медичної допомоги (первинна, амбулаторна чи стаціонарна) та оберіть спеціалізацію лікаря. На карті залишаться медзаклади з телефонами і адресами, які відповідають введеним фільтрам. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/qevuu6VQ.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Військові та ветерани можуть безоплатно лікувати зуби в 100 стоматологічних закладах України
Військові та ветерани окрім зубопротезування можуть безоплатно отримати послуги із лікування зубів в межах пілотного проєкту "Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України".
Пролікувати зуби нині можна в 100 стоматологічних закладах України, які мають договір із НСЗУ. Отримати стоматологічну допомогу можна майже в усіх областях, окрім тимчасово окупованих Луганської області та Криму.
Найбільше стоматологічних закладів з договором у:
- Дніпропетровській області – 10,
- Полтавській та Чернігівській – по 9,
- Сумській та Харківській – по 8.
Щодня кількість закладів збільшується, адже укладення договорів продовжується.
Хто
може отримати комплексну стоматологічну допомогу безоплатно?
Отримати послуги з лікування зубів можуть:
- ветерани війни, особи з інвалідністю внаслідок війни;
- учасники бойових дій;
- військовослужбовці, які поки не отримали статус учасника бойових дій, але продовжують виконувати бойові завдання.
Послугу можна отримати як за направленням лікаря, так і за самозверненням.
На
яку суму можна отримати стоматологічну допомогу?
Гранична вартість наданих медичних послуг із зуболікування (послуга №2) не може перевищувати 24 952 гривні.
Що
безоплатно гарантовано військовослужбовцям та ветеранам в межах
пакету за групою послуг №2 "Зуболікування"?
Послуги із лікування зубів включають такий обсяг медичної допомоги:
▪️ Проведення первинного огляду пацієнта/пацієнтки з оцінкою стану стоматологічного здоров'я.
▪️ Проведення рентгенологічних досліджень, зокрема:
- внутрішньоротової та/або позаротової рентгенографії, цифрової (радіовізіографії);
- ортопантомографії.
▪️ Надання стоматологічної допомоги, зокрема, як етап лікування та підготовки до зубопротезування):
- лікування карієсу та його ускладнень;
- лікування травматичних та нетравматичних ушкоджень зубів та їх опорного апарата;
- відновлення анатомічної форми зубів, включаючи встановлення стоматологічного штифта;
- хірургічне та нехірургічне видалення зубів.
▪️ Своєчасне знеболення на всіх етапах лікування під час надання стоматологічної допомоги (за потребою).
▪️ Надання невідкладної медичної допомоги пацієнту/пацієнтці, виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги за потреби та надання невідкладної медичної допомоги до її прибуття.
▪️ Направлення пацієнта/пацієнтки для отримання спеціалізованої медичної допомоги, інших медичних послуг, у тому числі послуг із зубопротезування.
▪️ Дотримання принципів безбар'єрності та інклюзії при наданні медичної допомоги.
Як
знайти стоматологію, де ветеран може лікувати зуби безоплатно?
Отримати медичні послуги із зуболікування безоплатно військовослужбовці та ветерани можуть в закладах, які уклали договір з НСЗУ.
Є
кілька варіантів, як знайти медичний заклад з договором:
- Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Скажіть оператору, в якій області хочете отримати послуги з лікування зубів. Оператор продиктує телефони та адреси стоматологічних закладів.
- Або самостійно знайдіть медзаклад на онлайн-карті НСЗУ "Надавачі медичних послуг за напрямом "Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України".
У полі фільтрів зліва оберіть
область або населений пункт. На сторінці залишаться відібрані заклади з
інформацією про графік роботи, телефонами для зв'язку та адресою.
Як людині зі статусом внутрішньо переміщеної особи укласти декларацію з сімейним лікарем?
Ви вимушені були покинути своє постійне місце проживання і переїхати в інший регіон? Ваш сімейний лікар чи педіатр залишився за попереднім місцем проживання? На новому місці проживання у вас народилася дитина? Саме в таких ситуаціях опиняються люди зі статусом вимушено переміщеної особи. Незалежно від місця проживання або реєстрації, вони можуть в повному обсязі отримувати медичну допомогу.
Оскільки медична допомога не прив'язана до місця
реєстрації чи проживання, внутрішньо переміщена особа може вільно обирати
сімейного лікаря, терапевта і педіатра для укладення декларації у будь-якому
медичному закладі. Як це зробити, розповідаємо далі.
1. Визначитися з лікарем
Спочатку потрібно обрати найближчий або найбільш зручно розташований заклад первинної медичної допомоги. Це може бути як комунальний заклад, так і приватний або лікар ФОП, з договором із НСЗУ. Знайти їх можна за допомогою аналітичної панелі (дашборду) Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги. Використовуйте фільтри, щоб швидко отримати потрібну інформацію про заклад:
- населений пункт;
- форма власності (комунальна чи приватна, ФОП);
- спеціалізація лікарів (сімейний лікар, терапевт, педіатр);
- ПІБ лікаря, якщо знаєте конкретного лікаря і хочете перевірити, чи можна з ним укласти декларацію.
Після вибору фільтрів, на дашборді з'явиться інформація про
заклад:
- адреса, графік роботи і контакти медичного закладу
- дані про кожного лікаря первинної медичної допомоги: прізвище, ім'я по батькові та кількість декларацій, які лікар вже має.
Ліміт декларацій для сімейного лікаря – 1800, терапевта – 2000, педіатра – 900. Якщо лікар досяг ліміту, то він на свій розсуд приймає рішення щодо укладення декларації понад ліміт. Якщо лікар не досяг ліміту – він не може відмовити в укладенні декларації.
Другий спосіб знайти лікаря первинної медичної допомоги – зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор в телефонному режимі допоможе знайти найближчий заклад первинної медичної допомоги та перелік лікарів, які укладають декларації. Оператор назве адресу, контакти закладу і його графік роботи. Зателефонуйте в заклад та запишіться до лікаря для укладення декларації.
Укладення декларації як в комунальному закладі, так і в приватному, – безоплатні. Вимагання коштів за укладення декларації або оплати першого візиту – неправомірне. Так само, немає обмежень на кількість звернень до лікаря або отримання направлень немає.
2. Що потрібно для укладення декларації
Для укладення декларації потрібно записатися на прийом до обраного лікаря. Зробити це можна через реєстратуру медзакладу.
На прийом пацієнту потрібно взяти:
- паспорт
- ідентифікаційний код
- свідоцтво про народження дитини – якщо декларація укладатиметься із педіатром або сімейний лікар обслуговуватиме дитину
- телефон, на який приходитимуть смс з електронної системи охорони здоров'я. Зокрема, смс з кодом підтвердження про вибір лікаря.
Для укладення декларації, працівник медзакладу введе ваші дані в електронну систему. На мобільний надійде СМС з кодом підтвердження.
Після цього, лікар роздрукує декларацію з вашими даними. Уважно перевірте, чи всі дані правильні. Якщо потрібно — працівник внесе зміни в системі та роздрукує декларацію ще раз. Підпишіть два екземпляри роздрукованої декларації. Один ви забираєте з собою, інший залишається у закладі.
Якщо ви вже маєте укладену декларацію з іншим лікарем – з нею нічого робити не треба. Укладання нової декларації автоматично фіксується в електронній системі охорони здоровʼя та водночас анулює попередню.
3. Користуватися перевагами декларації з лікарем
Маючи декларацію з лікарем первинної медичної допомоги, пацієнт зі статусом внутрішньо переміщеної особи отримує безоплатні послуги з діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів-спеціалістів, е-рецепти на ліки, щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень, може оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВПО
Що треба знати людині зі статусом ВПО для отримання безоплатної медичної допомоги?
Через
повномасштабне вторгнення росії, понад 8 млн українців вимушено стали
внутрішньо переміщеними особами – залишили свої домівки та тимчасово переїхали
жити у більш безпечні регіони країни. Незалежно від місця проживання і
реєстрації, кожен може отримати медичну допомогу в однаково повному обсязі,
незалежно від місця реєстрації чи місця проживання. Це право реалізується через
Програму медичних гарантій, яка зокрема, покриває потреби внутрішньо
переміщених осіб.
Програма медичних гарантій включає
всі основні види медичної допомоги:
1) екстреної медичної допомоги (незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем);
2) первинної медичної допомоги;
3) спеціалізованої медичної допомоги;
4) паліативної медичної допомоги;
5) реабілітації у сфері охорони здоров'я;
6) медичної допомоги дітям до 16 років;
7) медичної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.
А також безоплатні або з частковою доплатою ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки».
Вхідною
точкою до безоплатного медичного обслуговування залишається лікар первинної
медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр. Це може бути лікар комунального закладу, або
приватного, чи працювати як ФОП за договором із НСЗУ. Пацієнтам, які тимчасово
проживають в інших населених пунктах
України і потребують медичної допомоги, необхідно звернутись до найближчого
медичного закладу з договором з НСЗУ та укласти декларацію з сімейним лікарем.
Скасовувати попередню декларацію не потрібно. При укладанні нової декларації з обраним лікарем зміни автоматично зафіксуються в електронній системі охорони здоровʼя і попередня декларація буде автоматично анульована.
Маючи декларацію з лікарем, пацієнти отримують доступ до безоплатних послуг із діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів-спеціалістів, е-рецепти на ліки, можуть вакцинуватися відповідно до календаря профілактичних щеплень, оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.
Зверніть
увагу! Без направлення внутрішньо переміщені особи можуть звертатися до:
гінеколога, психіатра, нарколога,
фтизіатра, педіатра, стоматолога.
Як знайти медзаклад із договором із НСЗУ?
Знайти найближчий медичний заклад або лікаря, який має договір із НСЗУ для надання окремих видів медичних послуг, можна:
- на дашборді НСЗУ Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги
- зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16–77.
Програма медичних гарантій
забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних
послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше
про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних
гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для
пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Протидія російській пропаганді та популяризація України у світі
Державним підприємством "ДІЯ" у межах наданих законодавством повноважень створено мультимедійну платформу та забезпечується її функціонування шляхом створення та поширення за її допомогою фото-, відеоконтенту та цифрового контенту.
Мультимедійна платформа забезпечує інформування міжнародної спільноти про реальний стан безпекової ситуації та події в Україні, а також протидію російській пропаганді, популяризацію України у світі. Основним засобом поширення інформації мультимедійної платформи є веб-сайт мультимедійної платформи – https://united24media.com.
Онлайн-заходи для внутрішньо переміщених осіб
У рамках співпраці Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та громадської організації "Відродження України 2022", за фінансової підтримки Офісу Ради Європи в Україні. заплановано організацію та проведення правопросвітницьких онлайн заходів для осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України
Запрошуємо внутрішньо переміщених осіб на онлайн заходи, де представники різних міністерств і Офісу Омбудсмана нададуть відповіді на всі питання які у вас виникають, починаючи від виплати допомоги на проживання, вступу дітей до закладів освіти, постановки на квартирний облік, закінчуючи компенсацією за пошкоджене або зруйноване майно.
Буде проведено 20 зустрічей, однак кожен з вас може обрати тематику, яка зацікавила і обрати одну або декілька дат.
Зареєструватися можна за посиланням (https://bit.ly/4bXZieQ).
Перед початком заходу на електронну адресу відправлять детальну програму та посилання для підключення через Zoom.
Список тем для обговорення нижче
Соціальна реклама для підвищення рівня інформаційної обізнаності ветеранів та членів їх сімей щодо забезпечення їх прав
Переходьте за посиланнями нижче :
https://nssu.gov.ua/news/sotsialna-adaptatsiia-veteraniv-viiny-ta-chleniv-ikhnikh-simei
https://ukrveteran.ck.gov.ua/
ГРУПА АКТИВНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ
Послуги з облаштування безбар'єрного житла особам з ураженням спинного мозку
чи схожими наслідками захворювання, які користуються кріслами колісними
та іншими засобами реабілітації
ПЛАТФОРМА ДОПОМОГА ВРЯТОВАНИМ
Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації (далі – Управління) інформує, що службою Віце - прем'єр - міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, за сприяння Урядової уповноваженої з питань гендерної політики та спільно з проєктом USAID "Трансформація комунікацій" розроблено інформаційну кампанію щодо роботи Платформи допомоги врятованим (https://www.help-platform.in.ua), на якій представлено інформацію щодо всіх актуальних сервісів безоплатної допомоги та підтримки постраждалим від насильства під час війни.
Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи
Як держава планує залучити їх до ринку праці?
За інформацією Громадської організації "Доступно UA" більшість пошуківців з інвалідністю навіть не розглядають оголошення, якщо там не вказано, що роботодавець готовий взяти такого фахівця на роботу.
Роботодавець же, зі свого боку, часто не готовий створити інклюзивні умови. Адже побоюється додаткових фінансових витрат, або йому банально бракує знань про те, як облаштувати робоче місце для такого працівника.
Як залучити фахівців з інвалідністю до ринку праці?
У серпні 2023 року Міністерство економіки разом із Державною службою зайнятості запровадили програму, за якою роботодавець, який працевлаштував людину з інвалідністю та підготував для неї робоче місце, має можливість отримати компенсацію вартості облаштування такого місця.
Про які суми йдеться? Це до 106,5 тис. грн якщо ми говоримо про осіб з інвалідністю І групи та до 71 тис. грн - за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю ІІ групи.
Опитування щодо потреб в сфері ментального здоров'я
ІНФОРМУВАННЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ:
ТУБЕРКУЛЬОЗ: Як стати сильніше хвороби
Мобільний застосунок для жінок, що постраждали від домашнього або гендерно зумовленого насильства, чи перебувають у групі ризику
Створено у співпраці з Міністерством Внутрішніх Справ України та Національною Поліцією за підтримки уряду Великої Британії.
Застосунок спрямований на полегшення отримання допомоги тією категорією жінок, які не мають можливості подзвонити у поліцію через фізичні особливості (наприклад, особи з порушенням слуху), тотальний контроль особистого життя, відсутність коштів на рахунку тощо.
Мобільний застосунок надає можливість викликати поліцію через кнопку «SOS», без дзвінка на 102. У такому випадку спілкування телефоном з оператором можна уникнути, адже поліція приїде знаючи про специфіку випадку (домашнє насильство) за геолокацією або вказаною при реєстрації адресою.
Зовнішній інтерфейс застосунку замасковано під звичайний мобільний застосунок у телефоні жінки. Кнопка виклику поліції, корисна інформація та контакти інших служб допомоги у випадках домашнього або гендерно зумовленого насильства, доступні тільки у прихованому інтерфейсі, доступ до якого має лише власниця телефону.
Застосунок функціонує і доступний для завантаження як у Play Market, так і в App Store.
Назва застосунку не розповсюджується з метою безпеки жінок, які будуть ним користуватися. Наразі дізнатися деталі щодо назви застосунку та його встановлення можна зателефонувавши на гарячу лінію 116 123.
"Голос пацієнтів"
Хочете, аби медичний сервіс в Україні був якіснішим і зручнішим? Розкажіть нам про свій досвід взаємодії з системою охорони здоров'я пройшовши онлайн-опитування.
👉 Анкета опитування за посиланням https://bit.ly/3TC8fo0.
Будь ласка, приділіть їй декілька хвилин. Від ваших відповідей залежить те, якою буде
система охорони здоровʼя України у майбутньому. Дякуємо!
Що таке інсульт та як його розпізнати?
Інсульт - це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судина, по якій кров'ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом ("бляшкою") або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати з кров'ю постачання кисню та поживних речовин і як наслідок починається смерть його клітин. Інсульт може призвести до інвалідності та у деяких випадках - смерті.
Деякі стани підвищують ризик виникнення інсульту, зокрема:
високий артеріальний тиск;
високий рівень холестерину;
порушення серцевого ритму;
надлишкова вага;
цукровий діабет;
надмірні стреси.
За якими ознаками можна запідозрити інсульт у людини поруч або у себе?
Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово.
Запам'ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.
М (Мовлення) - попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
О (Обличчя) - коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
З (Запаморочення) - поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.
О (Очі) - у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.
К (Кінцівки) - слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.
Час - якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку
Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!
Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.
Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту - це профілактика.
Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.
Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров'я.
Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.
Контролюйте артеріальний тиск.
За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.
Якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь назначень та рекомендацій.
Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров'я.
Домедична допомога при гострому мозковому інсульті: що важливо робити і від чого слід утриматися
Своєчасна допомога хворому з інсультом у перші години має принципове значення і значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання.Інсульт - це небезпечне порушення мозкового кровообігу, яке вимагає невідкладного лікування, тому при перших ознаках інсульту необхідно викликати швидку (103) або - за крайньої необхідності - самостійно доставити пацієнта у лікарню. Знання базових правил першої домедичної допомоги теж може відіграти важливу роль у збереженні життя та здоров'я постраждалого.
Після виклику "швидкої" варто:
заспокоїти постраждалого і пояснити, що допомога буде надана
дотримуватись вказівок диспетчера швидкої допомоги
надати постраждалому максимально зручного для нього положення (рекомендовано - підвищене положення голови 15-30 градусів)
забезпечити постійний нагляд до приїзду бригади екстреної медичної допомоги
при погіршенні стану постраждалого повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги
за можливості, зібрати у постраждалого максимально можливу кількість інформації (наприклад, стосовно точного часу погіршення стану, можливих обставин, які з цим пов'язані, наявних захворювань). Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.
При цьому необхідно пам'ятати, що:
постраждалому не можна давати їсти та пити
якщо у нього до приїзду "швидкої" зникли наявні ознаки інсульту, - жодним чином не відміняти виклик.
Нагадуємо, що лікування інсульту є безоплатним для пацієнта. При цьому критично важливо доставити його в лікарню, яка має обладнання та спеціалістів, що можуть діагностувати тип інсульту в перші кілька годин пiсля появи симптомів.
Національна служба здоров'я (НСЗУ) оплачує лікарням надані медичні послуги і контрактує лише ті заклади, які гарантують цілодобову роботу фахівців необхідної кваліфікації та наявність спеціального обладнання для діагностики лікування інсультів (наприклад, КТ або МРТ, які дозволяють точно встановити діагноз).
МІФИ ПРО ІНСУЛЬТ
Міф: При інсульті не можна перевозити хворого з дому до лікарні або з однієї лікарні до іншої
Правда: Усі хворі з інсультом якомога швидше мають бути доправлені до лікарні, де можуть отримати необхідну допомогу. Ситуації, коли перевезення в умовах "швидкої" може погіршити стан здоров'я пацієнта, трапляються дуже рідко. Якщо пацієнт знаходиться у погано оснащеній лікарні, слід порівняти ризики транспортування і ризики лікування у лікарні, де немає належних ресурсів (спеціалісти, томограф, лабораторія тощо).
Міф: Якщо прояви інсульту швидко минули, подальше лікування не потрібне
Правда: Усім пацієнтам, які перенесли інсульт, необхідні консультація лікаря-невролога і обстеження, що дозволить зрозуміти причину того, що сталося, а також - необхідне лікування та профілактику під наглядом сімейного лікаря. Тільки таким чином можна зменшити ризик повторного інсульту на 50-80%.
Міф: Що більше крапельниць, то краще лікування
Правда: Досить часто ліки, які при інсульті широко використовуються в Україні і вводяться за допомогою крапельниць (ліки для відновлення" мозку, так звані нейропротектори, "судинні препарати", антиоксиданти, антигіпоксанти тощо) не мають науково доведеної ефективності і не використовуються для лікування інсульту у розвинених країнах. Вітчизняні стандарти та протоколи з лікування інсульту, затверджені МОЗ України, чітко визначають перелік необхідних ліків.
Міф: Час лікує. Порушення, спричинені інсультом (слабкість руки чи ноги, порушення мови, захлинання їжею, двоїння тощо), поступово зникнуть самі по собі
Правда: Мозок людини має певну здатність самостійно відновлювати свою роботу, що призводить до зменшення порушень, але відбувається це не у кожного хворого, здебільшого при невеликих ураженнях і зазвичай не повною мірою. Щоби досягти максимального відновлення порушених функцій і повноцінного життя, абсолютна більшість пацієнтів зі стійкими післяінсультними порушеннями (не можуть ходити, самостійно вдягнутися чи вмитися тощо) потребує реабілітації. Реабілітація складається не з уколів чи крапельниць, а з занять з фізичним терапевтом, ерготерапевтом, логопедом, метою яких є відновлення порушених функцій і зменшення потреби у сторонній допомозі. Такі методи, як бджоли, п'явки, крапельниці з нейропротекторами не мають науково доведеної ефективності і не рекомендовані для використання.
Міф: Інсульт виникає внаслідок стресів, і ми нічого не можемо зробити, щоб його уникнути
Правда: Сьогодні фахівці добре знають фактори ризику інсультів. Вони включають похилий вік, неправильний спосіб життя і проблеми зі здоров'ям. До чинників способу життя, що підвищують ризик інсульту, належать куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність (менше 150 хв на тиждень), ожиріння. До числа медичних проблем відносяться підвищений кров'яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт.ст. - головна загроза, навіть якщо пацієнт добре почувається), цукровий діабет, миготлива аритмія (підвищує ризик інсульту у 5 разів!), високий рівень холестерину.
Міф: Щоби запобігти інсульту необхідно 1-2 рази на рік лягати у лікарню прокапатись або почистити судини
Правда: "Прокапування" не має науково доведених переваг у профілактиці інсульту. За рекомендацією лягти "прокапатись" може стояти що завгодно, але не науково-обгрунтована сучасна профілактика чи лікування інсульту.
Міф: У разі підвищеного ризику інсульту (гіпертонія, хвороби серця) не можна ходити до сауни чи займатись спортом
Правда: Відвідування сауни, якщо воно не пов'язане з вживанням алкоголю чи сильним зневодненням, не збільшує ризик інсульту. Що стосується фізичних навантажень, корисними можуть бути аеробні (динамічні) вправи (швидка ходьба, велосипед, плавання тощо), а от статичного навантаження (силові вправи) радимо уникати.
Міф: Якщо є підозра на інсульт, слід почекати, доки все мине, або звернутись до сімейного лікаря чи терапевта
Правда: інсульт - це невідкладний стан. Якщо у людини раптово змінилось мовлення, перекосило обличчя або почали погано слухатись рука чи нога на одній половині тіла, слід негайно зателефонувати 103. На сьогодні існує дієве лікування при ішемічному інсульті (тромболізис), але він ефективний протягом 4,5 годин від появи перших ознак інсульту.
Міф: Не має значення, в якій лікарні лікуватися від інсульту, аби лікар був уважний і досвідчений
Правда: Дуже багато що залежить від можливостей лікарні. Мова і про обладнання (наприклад,томограф) і наявність лабораторії, реанімації, нейрохірургії, вузьких спеціалістів (кардіолога, ендокринолога, уролога, хірурга, ортопеда тощо), організацію лікування у відділенні, де перебуває пацієнт, рівень професійної підготовки та досвіду команди медиків. Найкращі результати лікування інсульту забезпечує багатопрофільна лікарня, де є Інсультний блок. Відмінністю Інсультного блоку є не тільки лікарі, які добре знаються на інсульті, та відповідне обладнання, а й медичні сестри з відповідною підготовкою, фізичні терапевти, логопеди тощо.
Безоплатні медичні послуги у випадку інсульту під час війни
Програма медичних гарантій продовжує працювати навіть під час війни. Пацієнти, як і раніше, можуть отримувати пр безоплатно медичну допомогу, за яку сплачує держава.
Українці, які - через бойові дії - змушені були переїхати в інші регіони країни, можуть отримати необхідну їм медичну допомогу в медичних закладах за місцем фактичного перебування, місце реєстрації пацієнта не має значення.
Нагадуємо, серед безоплатних послуг, які гарантовані пацієнту з інсультом чи підозрою на нього:
- первинний огляд,
- термінова комп'ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія,
- лабораторні та інструментальні дослідження.
Також до безоплатного пакета входять:
- тромболітична терапія включно з необхідними ліками,
- ендоваскулярне лікування (малоінвазивна хірургія судин головного мозку),
- нейрохірургічна допомога,
- ліки з Нацпереліку,
- медичні вироби, які централізовано купують Медзакупівлі України.
Національна служба здоров'я України оплачує і вторинну профілактику інсульту, харчування в стаціонарі та медичну реабілітацію.
Пацієнту з підозрою на інсульт не потрібне направлення лікаря, щоб отримати медичну допомогу безоплатно, адже це - невідкладний стан. Допомогу медики надають незалежно від наявності направлення чи декларації з лікарем.
Звертаємо увагу, у разі необґрунтованої відмови у наданні медичної допомоги або якщо комунальний чи державний медзаклад, маючи змогу продіагностувати пацієнта, направляє його на платну діагностику у приватний, закликаємо звертатися:
до контакт-центру МОЗ - 0-800-60-20-19
або на гарячу лінію НСЗУ - 16-77.
У закладах охорони здоров'я, законтрактованих за Програмою медичних гарантій, не повинні брати кошти за надання медичних послуг чи діагностику, що входять у контрактні пакети.
Особливістю епідсезону 2020-2021 стане циркуляція відразу двох вірусів - грипу та коронавіруса - які відносяться до ГРВІ зі схожими симптомами.
Віруси грипу постійно мутують. Тому склад сезонних вакцин щорічно оновлюється, щоб забезпечити найбільший захист від циркулюючих в даний період вірусів. ВООЗ здійснює моніторинг циркулюючих вірусів грипу та щорічно публікує офіційний прогноз.
Так, в епідсезоні 2020-2021 в Україні, буде курсувати 4 штами грипу:
- штам типу А Guangdong-Maonan (H1N1)
- штам типу А Hong Kong (H3N2)
- штам типу В Washington (B / Victoria lineage)
- штам типу В Phuket (B / Yamagata lineage)
З цих чотирьох штамів в минулому сезоні українці могли "зустрітися" з одним - Phuket (B / Yamagata lineage). А ось три інших - нові. У будь-якому випадку імунітет, який міг виробитися в минулому сезоні, дуже слабкий для захисту в цьому році.
Вірусологи констатують: всі чотири штами - нові в порівнянні з минулим сезоном. Хороша новина в тому, що H1N1 (A / Guangdong-Maonan) принципово не відрізняється від циркулюючого раніше штаму «Брісбен» (А / H1N1). Саме на цей грип в минулому році хворіли найінтенсивніше - його частка в загальній статистиці становила близько 95-96%. Швидше за все, ми з ним стикалися або отримали імунітет завдяки вакцинації. Що стосується грипу В (Вашингтон), який трошки був присутній в попередньому сезоні, він навряд чи зробить погоду, кажуть експерти.
Однак з'явився новий вірус грипу «Гонконг» (H3N2), який, як можна судити з назви, виділили в Гонконзі в 2019 році. Саме цей штам лікарі вважають найнебезпечнішим. В першу чергу для літніх і людей з хронічними захворюваннями.
Грип непередбачуваний, і наскільки важким буде цей сезон, достовірно сказати не може ніхто. На думку імунолога Андрія Волянського, у грипу є певна циклічність - раз в декілька років трапляється сезон з більш високою захворюваністю.
За останні роки в Україні було дві епідемії грипу з високою летальністю: в 2009-2011 від грипу померло 1100 осіб, в 2015-2016 - 300.
Сезон грипу починається взимку в Південній півкулі, що відповідає літу в Північній півкулі. З досвіду Південного, як правило, можна судити про те, який сезон грипу нас чекає. У 2020 році в Австралії і Бразилії практично не було випадків захворювань на грип. Причини цього до кінця ще не з'ясовані. Експерти припускають, що обмеження повітряних перевезень і заходи соціального дистанціювання, ймовірно, зменшили завезення вірусу грипу в ці країни, а також його поширення всередині.
У вірусів також бувають конкуруючі відносини. Є думка: коронавірус сам по собі міг перешкодити поширенню грипу, засноване на гіпотезі про те, що одночасно може домінувати тільки один респіраторний вірус. Експерти кажуть, що теоретично це явище може працювати в обох напрямках, але не рекомендують на це особливо розраховувати.
На думку експертів, є надія, що в цьому році в Україні не буде важкого сезону грипу, яким він був в 2009-2010 роках або в 2015-2016-му. Однак розслаблятися все ж не варто. Вірус грипу - один з найбільш непередбачуваних.
Коронавірус - хороші новини
Хороші новини, що стосуються життєздатності вірусу з короною, прийшли з Британії. Британці провели велике дослідження, результати якого передали в ВООЗ для того, щоб в різних країнах переглянули стратегію боротьби з пандемією.
Хвора людина через 10 днів після початку коронавірусной інфекції не є заразним для оточуючих. При цьому ПЦР все ще може бути позитивним. Незважаючи на аналіз, не варто переживати: вірус втратив здатність до відтворення, а значить, людина не може інфікувати інших. З епідемічної точки зору це дуже хороша новина. Нові дані також важливі для кожного з нас, наприклад, коли в родині є хворий коронавірусной інфекцією, що знаходиться на самоізоляції. Залишилося дочекатися офіційної публікації ВООЗ.
Вірусологи вважають, що важких форм COVID-19 стало менше, так як коронавірус за цей час адаптувався до людської популяції. Діти і підлітки, як правило, хворіють або безсимптомно, або малосимптомно.
Як відрізнити грип від коронавіруса
Пандемія коронавіруса тягнеться ще з березня, і, здавалося б, до сих пір можна було повністю дослідити як симптоми хвороби, так і їх схожість з іншими захворюваннями. Однак до сих пір люди часто не знають, як відрізняти грип, який став для нас традиційним, зі смертельно небезпечним коронавірусом.
Найважливіша аксіома - ці обидві інфекції можуть бути як без симптомними, так і протікати з ускладненнями і мати важкі наслідки.
Якщо у людини грип, то симптоми з'являються в період від одного до чотирьох днів з моменту інфікування. Якщо особа підхопило коронавірус, симптоми з'являться пізніше - як мінімум на п'ятий день, а можуть проявитися навіть на другий тиждень після контакту з хворим.
Загальні симптоми грипу і коронавіруса:
- підвищена температура тіла;
- озноб;
- кашель;
- задишка або проблеми з диханням;
- швидка стомлюваність;
- запалення і біль в горлі;
- закладений ніс або нежить;
- біль в тілі;
- головний біль;
- блювота і діарея (найчастіше зустрічаються у дітей).
Важливо знати, що на початковій стадії коронавіруса людина часто повністю втрачає смак і нюх. Саме ці симптоми не притаманні грипу, застуд та ГРВІ.
Чи можна хворіти і грипом, і COVID?
Так, за станом на осінь 2020 роки вже описано кілька випадків, коли людина одночасного інфікувався і коронавірусів, і грипом. Однак поки невідомо що це - виключення або ймовірна для багатьох ситуація.
Які ускладнення можуть бути.
І грип, і коронавірус гіпотетично можуть викликати в організмі людини такі зміни, які прийнято називати ускладненнями:
- пневмонію;
- дихальну недостатність;
- гострий респіраторний дистрес-синдром;
- сепсис;
- поліорганна недостатність;
- загострення хронічних захворювань (респіраторних, серцево-судинних, неврологічних або цукрового діабету);
- запалення мозку або м'язової тканини (зокрема серцевого м'яза).
Ускладненням суто від коронавіруса може бути поява тромбів у венах і артеріях легких, серця, нижніх кінцівок або мозку.
Як не захворіти?
Зміцнюємо імунітет в сезон грипу, коронавірусу і ГРВІ.
1. Пам'ятаємо про гігієну. Регулярно мийте руки (особливо після контакту з металевими поверхнями в громадських місцях, після контакту з грошима). Привчіть себе не торкатися немитими руками очей, носа і губ. Чхати і кашляйте в серветку або в зігнутий рукав. Не перестарайтеся із засобами для дезінфекції (не частіше пару раз в день), це може викликати роздратування рук.
2. Носіть маски в громадських місцях. Вони значно знижують вірогідність підхопити не тільки Коронавірусну інфекцію, а й грип, ГРВІ.
3. Збалансоване харчування - ще один фундамент хорошого імунітету. Якщо ви часто вживаєте, наприклад, фастфуд, жирну і смажену їжу, в'язкість крові підвищується. Це призводить до уповільнення транспорту лейкоцитів до слизових, перевантажує нирки, органи шлунково-кишкового тракту, в кінцевому підсумку захисні функції організму знижуються.
4. Не забуваємо про фізичну активність, особливо на відкритому повітрі. Це активізує кровообіг, насичує організм киснем і стимулює захисні властивості наших слизових.
5. Достатній питний режим (близько 2 л в день невеликими порціями). Віддайте перевагу звичайній воді комфортної температури (гаряча і дуже холодна може подразнювати слизові).
6. У сезон застуд для підтримки імунітету варто подумати про прийом вітамінів С і D, а також цинку. А от щодо дозування - думки експертів розходяться. Щодо дітей все ж краще проконсультуватися з педіатром. Для дорослих є такі рекомендації: вітамін С 500 мг приймати по одній таблетці двічі на день (протягом семи днів), таку профілактику варто робити раз на місяць. Також можна додати препарати цинку (дозування від 20 до 50 мг). Приймати за схожою схемою - один раз на добу протягом тижня, повторювати раз на місяць.
Використана література:
1. Інтернет ресурси.
2. Рекомендації ВООЗ.